DENGEYİ NASIL SAĞLAR VE KORURUZ?


Olumlu düşünme ve eylemin dengesi üzerine kaleme aldığım dünkü yazımın beğenilmesi üzerine bugün aynı konuda ikinci bir yazı yazmaya karar verdim. Denge çok önemli bir konu, herkesin farklı bir denge noktası var ve zaman içinde değişiyor. Koçluk seanslarımda yaptığım gözlemlerden, dengeden uzaklaştıkça mutsuz olduğumuzu, dengeye yaklaştıkça mutluluğumuzun arttığını söyleyebilirim. Hatta bir adım ileri gidip dengesini kaybeden insanın özgürlüğünü de yitirdiğini iddia edebilirim.

Dengeye yaklaşmak ve korumak konusundaki düşüncelerimi aşağıda başlıklar halinde paylaşıyorum. Umarım keyifle okur ve arzu ederseniz hayatınızda uygularsınız.

1)      Disiplinli olmak

Bizi dengeye yaklaştıran unsurların başında disiplin gelir. Bize öğretildiği gibi her zaman sınırlandırıcı olmak zorunda değildir, yapılan bazı araştırmalar belli bir disiplinin yaratıcılık için ön koşullardan birisi olduğunu göstermektedir.

Bir karar alır ve uygulamaya geçeriz. Devamında disiplinli bir şekilde, kararlılık ve sabırla uygulamaya devam etmek gerekir. Temel ne kadar sağlam olursa o denli sağlam binalar inşa edilebilir. Yapmak istediğimiz değişiklik ne olursa olsun, disiplinli olmak temeli sağlam tutar.

Disiplini sağlayacak en önemli faktörlerden bir tanesi, bir şeyi neden istediğinizdir. Lütfen üşenmeyin ve en büyük hayalinizi neden gerçekleştirmek istediğinize dair 10 maddelik bir liste yapın. Cüzdanınıza yerleştirin ve zaman zaman okuyun.

Disiplin yoksa sadece olasılıklar vardır, disiplin varsa seçmiş oluruz.

2)      Sabırlı olmak

Bir karar aldınız, disiplinle uyguluyorsunuz. Olumlu düşünmeyi devreye alın. İstediğiniz sonuca çok yaklaşmış olabilecekken vazgeçmeyin. Yolculuktan zevk almaya çalışın, sabırla beklemenin ne olduğunu bilmiyorsanız keyifle bekleyin.

Elinizden gelenin en iyisini yapın, aksilikler olabilir. Hemen pes etmeyin, çabuk toparlanmak ve yeniden denemek sabırlı olmanın bir parçasıdır.

3)      Odaklanmak

Ne istediğinize ve niye istediğinize odaklanın. Güneş ışığını yansıtan bir cam parçasının ateli yakması da bu şekilde olur. Kendinize her gün 5 dakika ayırın. Hayalinizi, planlarınızı ve ulaştığınızda yaşayacağınız ruh halini düşünün.

4)      En iyiyi bekleyin

Bir planın kalitesini belirleyen, ilk yapılış aşamasında tüm olasılıkları içermesidir, buna işler kötü giderse neler yapılacağı da dahildir. Zaman zaman planı gözden geçirmek de gerekebilir.

Diğer yandan; plan yaptıktan sonra gözden geçirme dönemleri haricinde olabilecek en iyi senaryoya odaklanmak işimizi kolaylaştırır. Olabilecek aksiliklere odaklanmak ve sürekli bunları düşünmek bize bir yarar sağlamaz.

En iyi durum senaryonuzda neler var, hayal ettiğinizin tam iki katı gerçekleşirse ne olur?

5)      Zaman Zaman Gevşemek ve kontrolü bırakmak

Hayat bize farklı şekilde mesajlar iletir. Bazen iç sesimiz, bazen yeni tanıştığımız birisinin konuşması bazen de bir kitapta okuduğumuz bir cümle yeni bir bakış açısı kazandırabilir.

Bu mesajları alabilmek için farkındalıkla yaşamak gerekir. Zaman zaman gevşemeyi ve kontrolü azaltmayı ihmal etmeyin.

6)      Mevcut Kaynakları En İyi Şekilde Kullanmak

Bizi hayalimize ve isteklerimize götürecek olan değişim yolculuğunda mevcut kaynaklarımızı ne ölçüde etkin kullanıyoruz?

Kendimizle ilgili olarak hangi güçlü yönlerimizi daha etkin bir şekilde devreye alabiliriz? Her şeyi tek başımıza yapmak zorunda da değiliz. Bu anlamda bakıldığında kimlerin nasıl desteğini alabiliriz? Oluşacak yeni durumdan bizim dışımızda kimler kazançlı çıkacak?

7)      Anı yaşamayı ihmal etmemek

Hayal ve istekler peşinden koşarken anı yaşamayı ihmal etmemeliyiz. Dengenin önemli unsurlarından birisi anda kalınan süreler oluşturmak ve zaman içinde artırmaktır.

Yaşam, güzel anların toplamından oluşur. Anda kalmayı kolaylaştıran huzurlu olmaktır. Size huzur veren herhangi bir aktivite bulun ve her gün ama her gün mutlaka yapın, 10 dakika bile yeterli olacaktır.

8)      İlgi alanınıza değil, etki alanınıza odaklanın

Bir şeylere üzülmek ve bir şey yapmadığımız için daha fazla üzülmek, dengemizi bozmak kolay. Siz üzüldüğünüz bu konuda neler yapabilirsiniz? Ne yapabileceğinize odaklanın ve yapın.

Elinizden geldiğince dünyanın daha iyi bir yer olmasına katkıda bulunun.

Sevgi ile dengede kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.