DENGEYİ BULMAK VE KORUMAK

DENGEYİ BULMAK VE KORUMAK

Yaşam pek çok şeyin dengesini sağlayabilmek ile ilgili, mutluluk da öyle. Dengeden uzaklaştığımızda ve bu uzun sürdüğünde mutsuzluk da başlıyor. Peki burada hangi dengelerden bahsediyoruz, ilk aklıma gelenler iş ve özel yaşam dengesi, ilişkilerde almak ve vermek arasındaki denge, yapılması gerekenler ile gerçekten yapmam gerekenler arasındaki denge, sorumluluklar ve keyif almak arasındaki denge gibi.

Bugün bu konuyu düşünmenizi istiyorum, yaşamınızda dengeden uzaklaştığınızı düşündüğünüz veya dengeye gelme ihtiyacı hissettiğiniz konular hangileri? Mümkünse yazın, notlar alın ve sonra da bu konuda bir adım atacak olsaydınız nereden başlardınız onu bulmaya çalışın.

Düşünmek ve eyleme geçmek arasındaki denge de önemli, sadece düşünerek halledebildiğimiz konuların sayısı oldukça sınırlı, çoğu durumda bazı eylemleri gerçekleştirmemiz gerekiyor.

Bu konuda rol modelleriniz var mı? Rol model kavramı benim önemsediğim bir kavram, çevrenizde dengede durma konusunda ustalaşmış kişiler var mı ve eğer var ise bunu nasıl başarıyorlar?

Kendi isteklerim ile diğer kişilerin arasındaki dengeyi nasıl kuracağım? Bence insanın mutlaka kuralları, prensipleri ve kırmızı çizgileri de olmalı, diğer yandan her konu için değil, belirsizliği yönetecek cesarete ve esnek bir duruşa da sahip olmak önemli gerekirse, denge ancak böyle sağlanabilir diye düşünüyorum.

Çocuk yetiştirme sanatı da böyle bir şey, ilişkileri yönetmek de, hatta iletişim konusunda uzmanlaşmak için de dengeyi öğrenmek gerekiyor.

Denge konusunu iyi yönetebilmek için yaşamın gri alanları olduğunu da kabul etmek gerekiyor, pek çok şeyi siyah ve beyaz olarak görmeye çalışmak da dengeyi zorlaştırıyor.

Kendimizi sevmenin, kendimize güvenmenin bile belli bir dengesi olmalı, aşırılığa kaçtığımızda rahatlıkla kibirli olmaya varabilir. Diğer yandan aşırı mütevazi bir yapı geliştirmenin de size ve dengenize yararı yoktur.

Bir işin denge noktası her zaman yüzde elli elli olmak durumunda da değildir, kişiye özel denge durumları oluşturulabilir, dengeye doğru atılan her adım önemlidir.

Sevgi ile kalın.

Not: Bu ve benzeri konularda profesyonel yardım almak için [email protected] adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar