DENGE VE MUTLULUK


Denge, mutluluk açısından çok önemli bir faktördür. Genel olarak şunu söylemek mümkün hatta: Dengeye yaklaştıkça mutluluğumuz artar, dengeden uzaklaştıkça mutsuzluk başlar. Koçluk çalışmalarında da dengeye özel bir önem veririm. Bugün bu konu hakkında düşüncelerimi paylaşmak istedim.

Denge dediğimizde konunun iki boyutu var; dışsal denge ve içsel denge, bu arada bu tanımlamaları ben yaptım, isim çok önemli olmayabilir.

Dışsal denge dediğimde; kişinin genel yaşam alanları itibarıyla zamanını, enerjisini, dikkatini hangi alanlara harcadığından bahsediyorum. İş, ilişki, aile, sosyal hayat ve ben. Ben alanında hobilerim, yapmak istediğim değişimler, isteklerim ve hayallerim var.

Hayatınızın herhangi bir alanında dengeyi kaçırdığınızı düşünüyor musunuz, daha fazla zaman ayırmanız gereken bir alan var mı, dengeyi yeniden sağlamak için neler yapılabilir?

Sıkça rastlanılan durumlar; iş odaklı bir hayat sürmek ve ailemizi, kendimizi ihmal etmek ya da sadece ailemizi yani eşimize, çocuklarımıza konsantre olup bir şeyleri ihmal etmek olabilir.

Dengenin bir de içsel boyutu var. Düşündüğüm, söylediğim ve yaptığım şeylerin uyum içinde olması hali olarak tanımlanabilir. Hayatın hangi konularında dengeden uzaklaşıyorum? Soru varsa, cevap da vardır.

Dengeye yaklaşacağınız mutlu günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Aralık ayı kayıtları başlamıştır, Kasım ayındaki ücretsiz ön görüşmelerden yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş