DEĞİŞMEK, YENİLENMEK

DEĞİŞMEK, YENİLENMEK

Kış aylarının sonuna doğru yaklaşıyoruz; bu hafta İstanbul’da baharı anımsatan bir hava var, önümüz bahar diye düşündüm ve sevindim. Bahar aylarında doğanın kendisini yenilemesinden de ilham alarak bahar bende hep değişimi ve yenilenmeyi çağrıştırır. Kendi içimde bir yenilenme dalgası başlar; artık yenileyebileceğim ne varsa.

Değişim ve yenilenme elbette düşüncede başlar öncelikle. Düşüncelerimiz adeta toprağa ekilen tohum gibidirler, zaman içinde güçlenip filizlenirler. Eski düşünce ve alışkanlıklara sıkı sıkıya bağlı olmak yerine zaman zaman bir sorgulama yapmak iyi gelir. Daha farklı düşünüyor olsaydım nasıl olurdu, neler yapardım sorusu kendimize yöneltebileceğimiz örnek bir sorudur.

Elbette değişim için düşünceler tek başına yeterli olmayacaktır. Onlar bir tür kıvılcım görevi üstlenirler, sonrası için davranışları, alışkanlıkları değiştirmek önemli ve belirleyici olacaktır. Baharın gelmesi, “hep hayatınızda bazı konularda değişiklik yapmak istemiştin, al sana fırsat” demesidir hayatın.

Biraz kendimizi ve çevremizdekileri şaşırtmayı da göze almalıyız değişim ve yenilenme yolculuğunda. Hep aynı hep aynı nereye kadar; şimdi yeni fikirler zamanı.

Kolay olmayabilir, kolay olmak zorunda da değil, yılların alışkanlıkları ile oluşturulmuş rahat bir konfor alanının dışına çıkmaktan bahsediyoruz. Diğer yandan gerçekleşmeyi bekleyen hayaller de oradan bize göz kırpıyorlar adeta.

Hele bir yola çıkalım, bazı şeylere de yolculuk sırasında karar veririz, kimse bir değişim yolculuğu için tam anlamıyla hazır olamaz, bunu beklemek de mantıklı ve gerekli değildir zaten.

Bahar yaklaşıyorken kendinizle, hayatınızla ilgili değiştirmek istediğiniz neler var, en azından bir liste yapın. Sizi motive edecek bir iki fikir ve düşünce bulmaya çalışın.

Kendinizle ilgili güzel değişimler yaşayacağınız harika bir dönemin başlangıcı olmasını dilerim.

Sevgi ile kalın.

Paylaş