DEĞİŞİMİN ÖNÜNDEKİ ENGEL


Geçen hafta bir Yarına Not paylaşmıştım; insanın sabit, değişmez bir yapısı yoktur, seçimlerimiz vardır, yapmayı seçtiklerimiz ve yapmamayı seçtiklerimiz. Buna bütün kalbimle inanıyorum, koçluk çalışmalarım sırasında da temel bir felsefe olarak kullanıyorum.

Bence değişimin önündeki en büyük engel, sabit, değişmez bir yapımızın olduğunu düşünmek, bahanelerin en büyüğü bu belki de.

Öncelikle şunu düşünmenizi istiyorum, yaşamın farklı alanları var, bu farklı alanlarda aynı konuda farklı davranışlar sergileyebiliyoruz. Örneğin benim uyumlu bir yapım var diyen bir insan aile ilişkilerinde uyumlu davranışlar sergilerken iş hayatında uyumsuz davranışlar gösterebiliyor. Çünkü farklı gerekçelerle farklı seçimler yapıyoruz.

Hayatın her alanında aynı konuda aynı veya benzer davranışlar sergileyen kişi de bu alanların hepsinde öyle davranmayı seçiyor sadece.

Eğer yapımızdan ziyade seçimlerimizle hayatımızı yönettiğimizi kavrayabilirsek o zaman bir şeyleri değiştirebiliriz.

Peki seçimlerimizin arkasında ne var? İnsan bir duygu varlığı, seçimlerimizi da büyük ölçüde duygularımızla yapıyoruz. Bunlar sevgi, güven gibi pozitif duygular olabileceği gibi endişe, korku gibi negatif duygular da olabiliyor. Seçimlerimizi sevgi ile mi yaptığımız yoksa korku ile mi yaptığımız bile çok önemli bir fark yaratıyor.

Duyguların arkasında da düşünceler var. Düşünceler duyguları oluşturuyor ve dolayısıyla seçimlerimi belirliyor. O halde ilk seçmem gereken düşünce şu: Ben hayatımı bilinçli seçimlerimle yönetiyorum, istersem seçimlerimi değiştirebilirim.

İnsanın seçenekleri olduğunu fark etmesi onu pozitif duygulara taşır ve kendisini iyi hissetmesini sağlar. Kendisini iyi hisseden bir insan da kararlarını ve seçimlerini daha sağlıklı yapabilir. Yönünü sevgiden yana belirleyebilir.

Sevgi ile kalın.

Not: Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarıma D&R ve diğer kitapçılardan ulaşabilirsiniz.

Paylaş