DEĞİŞİMİN DİNAMİKLERİ, NASIL BAŞLAR VE DEVAM EDERİM?


Yapabilenler ile yapamayanlar arasındaki fark nedir? İnsanlar genel olarak değişimi nasıl sürdürürler?

Farkındalık ve cesaret değişim sürecinin en önemli aşamaları arasında yer alır. İçsel olarak yaşadıklarınıza yönelik bir farkındalık kazanmak için günlük hayatınızın koşturması içinde kısa molalar almak ve ben gerçekten ne istiyorum diye sormak önemlidir. İsteyenler Hayatını Seç isimli kitabımdaki tablo ve listelerden faydalanarak bu farkındalık kazanma kısmını daha kolay yapabilirler.

Düşüncelerinizin ve inanmayı seçtiğiniz şeylerin bazen nasıl sorunlar ürettiği yönünde bir farkındalık olmaksızın değişimleriniz çoğu zaman yüzeysel ve geçici olur.

Kendiniz ve düşünceleriniz hakkında farkındalık ve biraz cesaret sahibi olduğunuzda değişime giden yola artık girmişsinizdir.

Cesaretinizi neler azaltır?

Önceliklendirme yapılmaması veya uyulmaması

  • Önceki düşüncelere ve alışkanlıklara çok sıkı şekilde bağlanmak
  • Geçmişten gelen olumsuz varsayımlar, geleceğin geçmişe eşit olacağını düşünmek

Önceliklendirme yapmak: Sizin için gerçekten önemli ve değerli olanı bilmek. Ne istediğinizi keşfetmek ve bunu bir plan haline getirmek. Öncelikleriniz saptandıktan sonra neden yapmak istediğinizi kendinize sık sık hatırlatarak önceliklere sadık kalmak.

Yaratıcı bir şekilde hayal kurmak, sistemli hareket etmek ve disiplinli olmak gibi becerilerinizi geliştirerek önceliklerinizi belirleme ve uyma konusunda pratik yapabilirsiniz.

Önceki düşüncelere ve alışkanlıklara çok sıkı şekilde bağlanmak: Bu bağımlılık yolunuzu tıkayabilir. Düşüncelerinizi, inandıklarınızı ve alışkanlıklarınızı istediğiniz bir yaşam yaratmanıza yarayacak ve sizi destekleyecek şekilde daha faydalı bir halde yeniden yapılandırabilirsiniz.

Geçmişten gelen olumsuz varsayımlar: Geleceğin geçmişe eşit olacağını düşünmek gelecek ile ilgili fırsatları görmenizi engelliyor olabilir. Geçmiş ile geleceğin birbirine eşit olmadığından emin olun.

Değişimin sihirli bir formülü var mı?

İstek/Arzu * Etkili Vizyonlama * İlk Adım = Değişime Direnç

Değişime direnç normal bir duygusal beyin cevabıdır. Duygusal beynimiz bize her şeyi mümkün olduğunca aynı şekilde devam ettirmemizi söyler.

Bunu aşmak için konfor bölgesinden çıkmamız gerekir. Konfor bölgesinden çıkabilmek için kendimize bazı sorular sorup cevaplarını arayabiliriz.

Başka olasılıklar neler olabilir?

Umutsuzluk yerine umut tarafından yönlendirilsem neler yapardım?

Konfor bölgesinden çıkmak için enerjinizi yüksek tutmak da işe yarar. Genel olarak düşündüğümde enerjimi artıran neler var, bunlardan hangisini veya hangilerini günlük hayatımın bir rutini haline getirebilirim?

Bir diğer yardımcı olabilecek husus ise yeni şeyler öğrenmek ve bilgimizi artırmaktır. Yapmak istediğimiz şey hakkında ne kadar çok bilgi toplarsak kendimizi o kadar rahat hissederiz.

Değişimin sürdürülmesi ise geçtiğimiz bütün aşamaları kendimize hatırlatmayı gerektirir.

Neredeydim, nereye geldim, neler başardım? Henüz istediğim yerde olmayabilirim ama trend nasıl gidiyor?

Edindiğiniz yeni düşünceler ve davranışlar size hizmet ediyor olsalar da henüz kalıcı olmayabilirler. Değişimin kalıcı olması için ısrarla pratik yapmaya ve tecrübemizi artırmaya devam etmek gerekir.

Değişim yolculuğunda sıklıkla direnç ile de karşılaşırsınız. Direncin ötesine geçmenin anahtarı, onunla karşılaştığınızda direnci fark etmek, o anda öyle hissettiğinizi kabul etmek ve sonra bu hissi bırakarak yola devam etmektir.

Koçluk değişim yolculuğunda rehberlik almaktır. Gerçekleştirmek istediğiniz hayalleriniz ile ilgili olarak koçluk desteği almayı düşünebilirsiniz.

Sevgi ile kalın.

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen + eighteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.