DEĞİŞİMİN ANA HATLARI


Büyük ve önemli değişimler hep içeriden başlar. Koçlukta kişinin hayatında yapmak istediği değişimlerin önemli bir kısmının kendisinde yapacağı değişimler ile meydana geleceğini biliriz ve danışanı kendisini daha yakından keşfedeceği içsel bir yolculuğa hazırlarız.

Peki böyle bir yolculukta kişi genel olarak neler yaşar veya bu tip bir yolculuk neye benzer, nasıl olmalıdır? Öncelikle kendimizle barışarak başlayabiliriz. İçimizdeki çocuğu tekrar keşfederek devam edebiliriz. Bunlar hem daha özgür hissetmemizi sağlar, hem de meraklı oyuncu yönümüz biraz ortaya çıkar.

İçinde şefkat bulan kişi üzerindeki gereksiz yükleri azaltarak devam eder yolculuk boyunca, neşe ve coşkunun peşinden daha rahat gider böylece.

Kendisi için bir şeyler ister ve bunun ayıp olmadığını fark eder. Yolculukta kendisinin farklı yönlerini keşfedip kendisini daha fazla sevmeyi öğrenir. Kurban rolünden uzaklaşıp kendi hayatının kahramanı olmayı seçer ve deneyimler.

Kendi güçlerinin daha çok farkına varan yolcu, zaman içinde kendi değerini daha fazla bilmeyi de öğrenir ve hayatın değerini de çok daha derin olarak idrak eder.

Kişi artık bir noktada eğer gerçekten isterse yapamayacağı çok az şey olduğunu fark eder ve yolculuğa bu bakış açısı ile devam eder. İçsel yolculuklar genellikle buna benzer.

Güzel bir söz var, “yumurta dışarıdan kırılırsa hayat biter, içeriden kırılırsa hayat başlar” şeklinde. Yumurtamızı içeriden kıralım ve hayat yeniden başlasın.

Sevgi ile kalın.

Not: Kendinizi daha yakından tanıyacağınız ve kendinizle daha mutlu bir ilişki kuracağınız çalışmalar için sizleri Mutlulukla Değişim Programına davet ediyorum. Bilgi ve kayıt için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş