DEĞİŞİMİ GERÇEKLEŞTİRMEK

DEĞİŞİMİ GERÇEKLEŞTİRMEK

Dün nasıl olacak sorusunun cevabına odaklanmıştık, bugün de değişimi gerçekleştirmek ile devam edelim. Değişim konusunu önemsiyorum, genelde bizde olmayan bir şeyi isteriz, bu değişim ile mümkün olur çoğu zaman ve bütün önemli değişimler kişinin kendisini de kapsar.

Eğer bir konuda değişim gerçekleştirmeye niyet ederseniz öncelikli olarak bahanelerinizle vedalaşmalı ve bahane üretmeye bir son vermelisiniz. Bahaneleriniz olduğunu ve onları sevdiğinizi biliyorum, benim de bazı bahanelerim var bu şekilde. Diğer yandan bir şeyi başarmak istiyorsak sorun değil çözüm odaklı olmaya çalışmamız uygun olacaktır, içinde bulunduğumuz şartlarda en iyisini yapmaya gayret edeceğiz. En güzel örnek spor yapmak; spor salonuna gitmeye imkanlarınız el vermiyorsa yürüyüş yapabilirsiniz.

Bir değişimi gerçekleştirmeye karar verdiğimizde korkularımız başlangıçta bir miktar artabilir, bu son derece normaldir. Bu aşamada lütfen korkularınızla yüzleşin, onlardan kaçmayın, halının altına süpürmek veya yokmuş gibi davranmak işe yaramaz. Yüzleşin, anlayın ve onlarla birlikte ilerlemeyi seçin. Değişimi başaran insanlar korkusuz değil, sadece korkularla birlikte ilerlemeyi kabul eden insanlar.

En önemli noktalardan birisi de konfor alanını terk etmek konusunda kararlı olun, istediğimiz başarı konfor alanının dışındadır. Elinden geleni değil elinden gelmeyeni de yapacaksın şeklinde düşünebildiğinizde konfor alanınızın dışına çıkmaya başlarsınız, elimizden gelenler çoğu zaman konfor alanımızın sınırlarını belirler.

Ayrıca her zaman söylediğim gibi biraz eylem odaklı olun, düşünmekten ziyade eylemlerinizi çeşitlendirin, hatalarınızı görüp ona göre plan ve rota değişiklikleri yapın.

Başkalarının olumsuz düşüncelerinden etkilenmemeye çalışın; herkesin her şey hakkında bir düşüncesi olabilir, önemli olan sizin ne düşündüğünüz, sizin için önemli ise konu kapanmıştır, bu sizin hayatınız sonuçta.

Ve son olarak da lütfen çabuk pes etmeyin, başarıya çok yaklaştıkları halde pes eden kişiler görüyorum, biraz daha sabırlı olup isteklerimizin arkasında durmak çoğu zaman ihtiyaç duyduğumuz tek şey aslında.

Yarın yeni bir konuda görüşmek dileğiyle sevgiyle kalın.

Not: Aralık ayı koçluk ön görüşmeleri devam etmektedir, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

 

Paylaş