DEĞİŞİMİ GERÇEKLEŞTİRMEK

DEĞİŞİMİ GERÇEKLEŞTİRMEK

Hayatınızda yapmak istediğiniz bir değişim olduğunu varsayalım, peki bunu nasıl yapacaksınız? Bugünkü yazımda değişimin ana hatlarını anlatmaya çalışacağım.

Her şeyden önce bir hedef belirleyin. Hedefimiz olmadığında veya net ve ölçülebilir değilse değişimi gerçekleştirmek daha zor olabilecektir. Değişim için bir zaman da belirleyin ve lütfen belirlemiş olduğunuz zaman dilimi olabildiğince gerçekçi olsun.

Hayalleri gerçekleştirmek için hayalleri planlara dönüştürmek gerekir. Bu nedenle yapmak istediğiniz dönüşümü üç veya dört parçaya bölebilirseniz işiniz daha kolay olacaktır.

Minik adımlarla hedefe ilerlerken bitirmiş olduğunuz her aşamayı mutlaka kutlayın, bunlar sizin zaferlerinizdir ve özgüveniniz bu sayede gelişecektir.

Örneğin kitap yazmayı istiyorsanız kitabın ismini bulmak, kapak görselini seçmek, arka kapak yazısını veya giriş kısmını yazmak çok önemli bir aşamadır.

Ayrıca değişim için motivasyon ve devamlılık önemlidir. Yakın zamanda bu konular ile ilgili yazılar yayınlamıştım, onları da kendi adımı taşıyan web sitesinden okumanızı rica ediyorum.

Hedef olarak belirlediğiniz adımlar ne çok kolay olmalı ne de çok zor olmalı, dengeli bir hedef belirlemeye çalışın.

Mümkün olursa bir kişi size zaman zaman hatırlatmalarda bulunsun, ne durumda olduğunuzu birlikte değerlendirin.

Değişim aslında bir alışkanlığı değiştirmektir, bir şeyleri daha farklı yapmaya başlamaktır, hayatınızda yeni bir deneyime yer açmaktır ve bu yüzden önemlidir.

Mutluluk, değişim ve koçluk birbiri ile çok yakından ilgili konular, bu nedenle koçluk çalışmalarıma Mutlulukla Değişim Programı adını veriyorum.

Değişimin doğru zamanda doğru uygulamalar ile yapıldığında kişinin mutluluğunu büyük ölçüde artırdığını düşünüyorum.

Önümüz yaz, var mısınız güzel değişimlere?

Sevgi ile kalın

Paylaş

Önerilen Yazılar