DEĞİŞİM VE ESNEKLİK

DEĞİŞİM VE ESNEKLİK

Koçluk değişim sürecinin yönetilmesidir. Değişim için belli ölçülerde esnek olabilmek önemlidir. Esneklik düşüncede esneklik ile başlar.

Bizler ağaç değiliz, bulunduğumuz yeri beğenmiyorsak bunu değiştirebiliriz. Bunu yapabilmek için bazen düşüncelerimizin ve duygularımızın da değişmesi gerekebilir. Kararlarımızı gözden geçirip daha farklı kararlar alabiliriz. Bazen de değişim kaçınılmaz bir olgu olarak karşımıza çıkabilir. Bütün bunları bir tutarsızlık ya da çelişki olarak görmek yerine esneklik ve değişen koşullara adaptasyon olarak değerlendirmeyi tercih ediyorum.

İkinci kitabım Hayatını Değiştir’de değişimin dinamiklerine yönelik olarak güzel bilgiler paylaşmıştım, fırsatınız olursa kitabımı da okumanızı isterim.

Bir insanın elbette kırmızı çizgileri olmalıdır, bizim için önemli olan konularda değerlerimizi yansıtan durumlarda belli bir duruşu muhafaza etmek önemlidir. Diğer yandan bunun dışındaki durumlarda hem değişimi başlatabilmek ve sürdürebilmek hem de değişen koşullara adapte olabilmek için esneklik kavramı önemlidir.

Kendimize ne ölçüde esprili yaklaşabildiğimiz de esnekliğin önemli bir göstergesi olabilir.

Hayatınızda bir şeyleri değiştirmek istiyorsanız bunu esneklik göstermeden yapmanız çoğu zaman daha zor olacaktır. Bugün bu konuyu düşünmenizi istiyorum sizden, hayatınızda daha fazla esneklik göstereceğiniz alanlar hangileri olabilir acaba?

Unutmayın tutarlı olacağım veya kendimle çelişmeyeceğim diyerek değişime direniyorsanız hayatın sizin için açtığı yeni kapıları görmekte de zorlanabilirsiniz.

Herkesin farklı bir hayat hikayesi var, bu nedenle herkes için geçerli olabilecek sihirli bir formül de yok. Ben hayatta pek çok kavramı bir denge anlayışı içinde ele almaya çalışırım, bu konu da onlardan bir tanesi. Ne kadar esnek olabileceğiniz ve bu konudaki denge noktasının neresi olabileceği herkesin kendisinin cevaplaması gereken önemli bir  sorudur.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar