DEĞİŞİM SÜRECİNİ BİR LİDER GİBİ YÖNETMEK


Yöneticilik, başarı merdivenini tırmanma becerisidir. Liderlik ise merdivenin doğru duvara dayalı olup olmadığını görme becerisidir.

En yüksek ağaca çıkın ve etrafı inceleyin, doğru yolda olup olmadığınıza bakın. Bunu tek başınıza yapamıyor iseniz objektif olduğunu düşündüğünüz bir arkadaşınızdan yardım isteyin.

Hayatınız hangi yöne gidiyor? Yaptıklarınız sizi, isteklerinize ve hayallerinize yaklaştırıyor mu yoksa uzaklaştırıyor mu?

Bir sonraki aşama kaynaklarını doğru kullanmak ve yönlendirmek ile ilgili. Gerçek bir lider günlük sorunlardan ziyade büyük resme odaklanır.

Acil sorunlara ve günlük rutin işlere saplanıp kalmayın. Sizin hayatınızda bunların (acil sorunlar ve günlük rutin işler) neler olduğunu düşünün.

Hayatınızın sonuna yaklaştığınızda ve geriye dönüp baktığınızda ne görmek istiyorsunuz? Yönünüzü belirleyin ve olayları daha derinlemesine analiz etmeye çalışın.

Yeni fırsatlar peşinden koşun ve bunu yaparken sezgilerinize biraz daha fazla güvenin.

Ayrıca her şeyi tek başınıza yapmak zorunda değilsiniz, liderlik yardım almamak değildir, tam aksine yardımları ne zaman hangi konuda alacağınıza dair beceriler gerektirir.

İşbirliği imkanlarını değerlendirin, insanlara içten gelen bir şekilde yardım edin, ihtiyacınız olduğunda onlarda size yardımcı olacaktır.

Başarı ve tatmin duygusunu oluşturan şeylere dikkat edin. Amacınızın ne olduğunu bilin ve ilerlediğiniz yönü zaman zaman kontrol edin. Bırakın duygularınız size rehberlik etsin.

Kendinizi ve değerlerinizi tanıyın, karakterinize ve değerlerinize uygun eylemlerde bulunun.

Etkisiz olduğunu düşündüğünüz senaryoları daha etkili olanlarla değiştirin, önce hayal edin, sonra gerçekleştirin ve esnekliğin gücünden yararlanın.

Bir yola saplanıp kalmayın, çalışanı bozmayın, çalışmayanı değiştirin.

Amacınız sayı yapmak değil maçı kazanmak, bunu sakın unutmayın.

Sağ beyninizi daha fazla kullanmaya çalışın. Bunun için bakış açılarınızı genişletin, aslında önemli olan nedir ve yapmakta olduğum şeyleri neden yapıyorum sorularını kendinize zaman zaman sorun.

Göz önünde canlandırma, sonunu düşünerek işe başlamak (önce en sondaki tabloyu hayal edip daha sonra aradaki boşlukları doldurmak) tekniklerinden yararlanın.

Bütün hayallerinizin bir yıl gecikmeli olarak gerçekleşeceğini bilseniz bu yılı nasıl geçirirsiniz, öyle yaşamaya başlayın.

Olayların akışına kendinizi çok kaptırmamaya çalışın. Kişisel bir misyonunuz olsun.

Hangi karakter özelliklerine sahip olmak ve korumak sizin için önemli, dürüstlük, çalışkanlık, vicdanlı olmak, adalet.

Olabilecek en fazla sayıda insanın hayatına dokunmak ve dünyada anlamlı bir iz bırakmak için kendi değişim sürecinize liderlik etmelisiniz.

Dengenizi bilgelik sağlayacak, kararları uygulamak size güç verecek, iç sesiniz rehberlik edecek ve karakteriniz güvenliğinizi sağlayacak.

Hiç kimse bir lider olarak doğmaz ve herkes bir lider olarak doğar.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 − five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.