DEĞİŞİM; NEDEN, NE ZAMAN ve NE KADAR?


Charles Darwin’in meşhur sözüdür, zeki ve güçlü olanlardan ziyade değişime adapte olabilenler ayakta kalır. Mutluluk için de benzer bir ifade kullanabiliriz, değişime olan adaptasyonumuz mutluluğumuzu önemli ölçüde etkiler ve belirler.

Hepimiz bir şeyler isteriz, bu son derece doğaldır, istediğimiz şeyleri gerçekleştirmek için çoğu zaman olduğumuz kişide bir değişiklik yapmamız gerekir. Düşüncelerimizi, inançlarımızı veya tepkilerimizi değiştirmeyi seçebiliriz.

Bazen de isteğimiz dışında gelişen olaylar bizim değişmemizi ve yola devam etmemizi gerektirebilir.

Her ne şekilde olursa olsun değişim sürecini bir lider gibi yönetmek ve genel olarak uyum yeteneğini artırmak işe yarar. Koçluk da bu noktada devreye girer.

Kişinin değişim sürecini yönetirken karşılaştığı zorluklarda ona yardımcı oluruz.

Hayatta en çok zorlandığınız durumları, dönemleri düşünün. Bunlar genellikle içeriden veya dışarıdan tetiklenen değişim dönemleridir. İş değişikliği, evlenmek, boşanmak, çocuk sahibi olmak, yaşanan şehrin değiştirilmesi kişiyi zaman zaman zorlayabilir.

Değişimin olmadığı bir hayat çoğu zaman ne mümkündür, ne de güzeldir. Burada önemli olan değişim sürecini olabildiğince hızlı bir şekilde, fazla hırpalanmadan, bizim istediğimiz şekilde geçirmek ve değişim sürecinden daha güçlenmiş ve mutlu olarak çıkmaktır.

Diğer yandan; değişim dışarıdan dayatıldığında kişi isteksizleşir ve aslında son derece haklıdır. Değişim isteğinin kişinin içinden gelmesi gerekir.

Eğer yaşadığınız hayattan memnun iseniz değişime fazla ihtiyaç yoktur, mevcut durumu korumak için küçük manevralar yeterli olur. Zaten işleyen bir sistemi bozmanın da anlamı yoktur.

Eğer hayatınız sizi mutlu etmiyorsa, daha farklı şeyler istiyorsanız değişim bu noktada devreye girer. Kendinizden başlarsanız pek çok şeyi değiştirebilirsiniz.

Peki, değişim için en uygun zaman ne zamandır? Bence bugündür, çünkü değişim zaman alır ve vakit kaybetmek riskli olabilir.

Aslında çoğu durumda değişim kaçınılmazdır, değişim iyi yönetildiğinde mutluluk da öyledir.

Sevgi ile, mutluluk ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.