DEĞİŞİM – DOĞRU SORULARI SORMAK VE BAZI İNANÇLARIMIZI SORGULAMAK


Hepimiz o ya da bu şekilde hayatımızın daha iyiye doğru değişmesini isteriz. Daha iyi bazen daha mutlu, bazen daha farklı, bazen ise daha huzurlu olabilir. Kişinin dengeyi hangi noktada sağladığı zaman içinde değişir.

Diğer yandan tüm bu çabalarımızı maalesef zor yoldan gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Mutluluğu daha çok dış koşullara ve diğer insanlara endekslediğimizde değişim denilince aklımıza ilk gelen genellikle içinde bulunduğumuz koşulları ve ilişkide bulunduğumuz insanları değiştirmek oluyor.

Halbuki bunun çok daha kolay bir yöntemi var, insanın kendisini değiştirmesi. İster kendiniz yapın, isterseniz tarafsız ve objektif bir koç size ayna tutsun bu yöntem hem daha kolay daha hem etkili.

Bugün içinde bulunduğunuz durum her ne ise bu geçmişteki düşüncelerinizin, seçimlerinizin bir sonucu. Peki bugünkü düşünce, ruh hali ve seçimlerinizle de geleceğinizi yarattığınıza göre 12.12.2013 itibarıyla bunlar ne durumda?

Bir kağıt kalem alıp aşağıdaki soruları kendi kendinize cevaplayarak ve cevapları not alarak bir test yapabilirsiniz.

1)      Haklı olmayı tercih ettiğiniz için mutlu olmadığınız durumlar yaşıyor musunuz?

2)      Yaşadığınız hayat temel değerlerinizle (örneğin dürüstlük, vicdan, adalet) ne ölçüde uyumlu?

3)      Harekete geçmek için neyi yapmaya ihtiyacınız var?

4)      Bugün bir yıl öncesine göre farklı düşündüğünüz konular veya farklı yaptığınız şeyler var mı?

5)      En çok neden korkuyorsunuz?

Odağınızı diğer kişilerden ve şartlardan alarak kendinize, düşüncelerinize ve yapacaklarınıza vermek başlangıç için harika bir ilk adım olabilir.

 

İkinci adım olarak ise bazı inançlarınızı değiştirmenizi önerebilirim,

İnançlarımızı değiştirmek çoğu zaman sandığımızdan daha büyük bir etkiye sahiptir. Aşağıda detaylarına yer verdiğim 7 yaygın inanç ile ilgili olarak bakış açınızı değiştirebilecek yaklaşımlar paylaştım.

Bu yaygın inançlara sahipseniz ve bir tanesini bile değiştirseniz bu değişiklik hayatınızda önemli bir fark yaratabilir.

1)      Herkes beni sevsin

Siz kendinizi ne kadar seviyorsunuz, 100 üzerinden kendinize kaç puan verirsiniz? 70 verdiğinizi düşünelim, bu durumda karşılaştığınız insanların %30’u sizden hoşlanmazsa veya yaptıklarınızı takdir etmezse bu sizi niye şaşırtır veya üzer?

2)      Her şey mükemmel olmalı

Hata yapma özgürlüğümüz en önemli özgürlüklerimizden birisidir ve ben açıkçası bu özgürlüğümü kimsenin elimden almasına izin vermem. Herkesin farklı bir öğrenme tekniği ve öğrenme aşamaları vardır, bazı insanlar hata yapar, ders alır ve öğrenir. Her şey mükemmel olursa bu süreç sekteye uğrayabilir.

3)      Diğer insanları düzeltmeliyim

Niye, siz tamirci misiniz? Bizim çoğu zaman etkili olarak yapabileceğimiz tek şey kendimizi değiştirmektir. Diğer insanlar değişmek isterlerse bunu kendileri yapmalıdırlar, biz en fazla rol model olabiliriz belki.

4)      Önce bir şeyler olsun ben sonra değişeceğim

Hayatınızda değiştirmek istediğiniz şeyler varsa koşulların olgunlaşmasını beklemekten vazgeçin, sürekli değişen bir dünyada sizin beklediğiniz ideal denge durumu hiç oluşmayabilir. Dünyayı ve koşulları kontrol etmek sizin işiniz değil. Yapabileceğiniz en iyi şey değişim konusunda minik de olsa bir adım atmak.

5)      Birileri benim elimden tutmalı

İhtiyaç duyduğunuz her şey zaten sizin içinizde ve size verilmiş durumda. Elinizden kimse tutmazsa sonsuza dek olduğunuz yerde duracak mısınız?

6)      Ben değişemem

Niye, siz bir ağaç mısınız? Bir şeylerin geçmişte o veya bu şekilde gerçekleşmiş olması bundan sonra da öyle olacağı anlamını taşımaz. Geçmiş geleceğe eşit değildir.

7)      Ben böyle düşünüyorum, bu doğru olmalı

Haklı çıkmayı, mutlu olmaya tercih mi ediyorsunuz? Düşündüğünüz şeyin tam aksi doğru olsa bu sizin için ne ifade eder?

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.