DEĞİŞİM, DEĞİŞİMİ ÇOK İSTEMEKLE BAŞLIYOR

DEĞİŞİM, DEĞİŞİMİ ÇOK İSTEMEKLE BAŞLIYOR

Geçenlerde bir arkadaşım ile konuşuyorduk, kendi iş yerinde yapacağı bir konuşmadan bahsetti, konuşmanın konusu değişim imiş, genel olarak bir şeyler biliyorum aslında ama değişim nasıl başları bana biraz anlatır mısın diye rica etti.

Değişimin pek çok tarifi var, benim sevdiğim tanımlardan bir tanesi de alışkanlıklarımızın farklı olmasını istemek ve bu konuda bir şeyler yapmaya gönüllü olmak. Hayatımızı alışkanlıklarımız yönetiyor aslında bir ölçüde.

Değişim yolculuğuna niyet ederek başlamak önemli, istemenin bir üst boyutu niyet etmek çünkü, artık isteğiniz konusunda harekete geçeceğinizi taahhüt ediyorsunuz.

Değişim enerjiyi değiştirmekle başlıyor biraz da, silkinmek ve üzerimizdeki toprağı artmak ile devam ediyor, farklı renklere kucak açıyoruz değişim yolculuğunda.

Merak etmenin de önemli olduğunu düşünüyorum, yapabileceklerinizin üst sınırlarını merak etmiyor musunuz?

Değişim bir hayat boyu sürüyor aslında, bazı dönemlerde bu ihtiyacı daha yoğun olarak hissediyoruz sadece. Hayatı dolu dolu yaşamamızı sağlayan şey değişim.

Değişime karşı bakış açınızı değiştirirseniz işiniz kolaylaşıyor, değişim kaçınmamız gereken değil kucaklamamız gereken bir olgu.

Güven önemli, kendimize ve hayata daha fazla güvendiğimizde değişime açık olmak da kolaylaşıyor, değişime kapalı olan insanlar önemli ölçüde güven sorunu yaşayanlar.

Değişimim getireceklerine karşı açık fikirli ve açık yürekli olabilmek de önemli elbette, değişim genellikle kişinin yararına olacak şekilde sonuçlanır, bu şekilde öğrenir, büyür ve devam ederiz.

Esnek olabilmek çok önemli, bir şeyi sadece bu şekilde yapabilirim diye tarif ettiğimizde seçenekleri çok kısıtlamış oluyoruz, muhtemelen çok fazla sayıda seçenek var bizim ilk bakışta göremediğimiz.

Değişime daha açık olacağımız güzel bir dönem diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş