DEĞİŞİM AMA NASIL?


Değişim dediğimde bazen karşımdaki kişi huzursuzca kıpırdanmaya başlayabiliyor oysaki sürekli değişen bir dünyada aynı kalmaya çalışırsak eninde sonunda huzurumuz da kaçabilir.

Değişimleri huzurumuzu fazla kaçırmadan yapmanın bir yöntemi olmalı. Hazırlık yapmak, günlük rutinimizi biraz farklılaştırmak, minik adımlar atmak işe yarayabilir.

Sahip olduklarımızı, yapmaya başladıklarımızı konfor alanımıza dahil ediveriyoruz. Güzel şeylere çabuk alışıyoruz. Ama bir süre sonra sıkılmaya başlıyor ve değişmek istiyoruz. Değişim, isteklerimizin ve hayallerimizin gerçekleşmesi için önemli bir adım. Sıkılmadığınız zaman sorun yok, ama sıkılmaya başladığınızda hayat size bir değişiklik yapmak konusunda mesaj veriyor.

Bu kez alıyor içimizi bir huzursuzluk, nasıl olacak, ne kadar sürecek. Belirsizliğe tahammülümüz çok az.

Bunun sonucunda da konfor alanında geçebiliyor hayatımız.

Konfor alanı dediğimde, fazla risk almadan ortalama bir hayat sürdüğümüz güvenli bölgemizi kast ediyorum. Karşımıza çıkabilecek olayların çoğu hakkında geçmiş deneyimlerimizin de etkisiyle az çok fikir sahibi olduğumuz güvenli, risksiz alan.

Web sitesi adres çubuğuna ilk birkaç harfi yazdığınızda hemen daha önce girmiş olduğunuz sitelerin isminin belirmesi gibi, denenmişse iyidir.

Değişim dediğimizde ise ister istemez konfor alanının dışında gezinmekten bahsediyoruz. Her ne kadar ilk başta korkutucu gelse bile çok daha keyifli ve heyecanlı olabiliyor.

Bunu günlük hayatımızda huzurumuzu kaçırmadan pratik olarak nasıl uygulayabiliriz?

Aklıma hemen iki şey geliyor. Bir tanesi her gün minik de olsa daha önce hiç yapmadığımız bir şey yapmak, diğeri ise her gün bir şeyi farklı bir tarzda yapmak.

Daha önce yapılmamış ne olabilir? Örneğin apartman görevlinize gülümseyip halini hatırını sormak, çocuğunuzun bisikletini kaçırıp sahilde bir tur atmak, sandal kiralayıp kürek çekmek veya galata köprüsünde balık tutmak, beğenmediğiniz filmin ortasında sinemadan çıkmak, filmi beğenmediğinizi söyleyip paranızı iade etmelerini istemek, yağmur suyu biriktirip saçlarınızı yıkamak, şapka kullanmaya başlamak, bir müzik aleti çalmayı öğrenmek, şiirlerinizi kitap yaptırmak, çocuk parkına gidip şaşkın bakışlar arasında kaydıraktan kaymak…

Biz eşimle birlikte geçen sene Gümüşlük’te dolaşırken hiç yolun sonuna kadar yürümediğimizi fark ettik ve sahilin en sonunda Özak Pansiyon isimli harika bir yer keşfettik.

Farklı yapılabilecek şeyler neler olabilir?

Sabah, öğle, akşam ve gece bazı rutinler oluşturmaya meraklıyızdır. Bunları değiştirmek, sıralarını farklılaştırmak bile olabilir. Örneğin gece yatmadan önce kitap okuyup sabah kalkınca duş alıyorsanız bunların yerini değiştirin, sabah kitap okuyup gece yatmadan duş alın. Yürüyüşlerinizi akşam yapıyorsanız öğle tatilinde yapın, öğlen yaptığınız sosyal medya mesaisini akşama kaydırın gibi.

Lütfen her gün hem farklı bir şey yapmayı hem de bir şeyleri farklı yapmayı 3 ya da 4 hafta boyunca mümkünse kesintisiz olarak uygulayın. Huzurunuzu ve konfor alanınızı her gün minik minik test edin.

Bunu yaparsanız sizin için önemli olan konularda değişmek istediğinizde çok daha kolay ve hızlı harekete geçebileceksiniz. Huzurunuz bozulmayacak.

Sevgi ile kalın.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve − eight =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.