Bugünkü yazımda şans konusunu bazı açılardan ele almaya karar verdim. Astroloji ile yakından ilgilenenler bilirler; şans gezegeni olarak bilinen Jüpiter akrep burcuna geçiş yaptı ve yine astrolojik yorumlara göre bunun herkesin hayatına olumlu etkiler yapması bekleniyor.

Benim şans konusundaki yaklaşımım 3 temel ve basit felsefeye dayanıyor aslında. Bunlardan ilki şanslı olduğumuza inanarak hayatı yaşamaktır. Neye inandığımız, ne beklediğimiz belli ölçülerde hayatımızda gerçekleşenleri etkiler. Eğer arkasında bilimsel veya matematiksel bir bilgi yoksa bizi mutlu eden şeylere inanmamız gerektiğini düşünürüm hep. Şanslı olmak da böyle bir konu; insan başına gelen felaketlerin listesini tutmaya bayılır ama güzel olayları daha çabuk unutur. Elimizde bir veri yok, örneğin Ahmet Bey’in başına bugüne kadar 10 bin tane olay geldi, bu olayların 6 bin tanesinde şansı yoktu, 4 bin tanesinde şansı yaver gitti gibi bir bilgimiz olmadığına göre, şanslı olduğumuza inanarak yaşamalıyız bence hayatı.

Bir insanın sadece bu konuda bir değişiklik yapması yani hayatını şanslı olduğuna inanarak yaşamaya başlaması pek çok konuda olumlu gelişmeleri tetikleyebilir.

İkinci felsefem ise biraz daha matematiksel bir yaklaşım, şans hazırlık ile fırsatın birleşimidir. Dolayısı ile hazırlıklı olursam şans kapıyı çaldığında fırsatları daha kolay değerlendirebilirim. Hazır olmak herkes için konular itibarıyla değişebilecek bir konu. Hangi konuda şanslı olmak istiyorsunuz ve bu konuda nasıl bir ön hazırlık yapabilirsiniz?

Üçüncü konu fırsatları görebilmek ile ilgili, pek çoğumuz fırsatları görme konusunda daha iyi olabiliriz, bunun için iki şeyin bir araya gelmesi gerekiyor. İlki, genel olarak iyimser bir yaklaşım içinde olmak hayata karşı, çünkü iyimserler fırsatları görmek konusunda kötümserlere göre daha başarılılar ve bence iyimserlik öğrenilebilir bir beceridir.

Diğeri ise bir hedefimiz olduğunda bizi o hedefe götürecek sadece tek bir yol olabileceği düşüncesini değiştirmek. Bir isteğiniz olduğunda bu isteğinizin gerçekleşmesinin pek çok farklı yöntemi olabilir, tek bir yönteme takılıp kalır ve o yöntemle olması konusunda ısrar ederseniz fırsatları çok daha zor fark edersiniz.

Son olarak da şunu söylemek istiyorum; hayatı yaşarken güzel şeylere inanmak hayatı daha güzel ve kolay hale getiriyor; hayatınızda yeni fırsatlar her zaman oluşabilir, her doğan gün aslında yeni bir hayat demektir, hepimiz için şans ve fırsatlarla dolu güzel bir dönem olmasını diliyorum.

Sevgi ile kalın

Not: Tüm eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için mert.cuhadaroglu@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.