DAHA MUTLU BİR HAYATIN KAPISINI ARALAMAK


Umutlu olmak ve mutlu olmak kardeştir, ne zaman umutsuzluğa kapılırız o zaman mutluluk da inişe geçer. Peki, umutsuzluğa kapılmamıza neden olan nedir?

Koçluk tecrübemden edindiğim kadarı ile şunu söyleyebilirim, seçeneğimiz olmadığını düşündüğümüzde umutlarımız azalıyor, sonrasında ise mutluluğumuz dibe vuruyor adeta.

Yaşadığınız hayat tam olarak istediğiniz hayat olmayabilir. Koçluk çalışmalarının başlangıcında danışanın hayatının genel bir fotoğrafını çekeriz. Ne durumda olduğumuzu tespit etmeden ilerlemek güç olabilir. Bugün sizden bunu yapmanızı istiyorum öncelikle, yaşadığınız hayatın genel bir fotoğrafını çekin, mutlu olduğunuz ve olmadığınız yönlerini not alın.

Sonra da çok önemli bir karar alın, durum ne olursa olsun, şikayet etmeyi bırakıyorum ve bir şeyleri değiştirmeyi seçiyorum diye kendi kendinize ortam müsaitse yüksek sesle söyleyin, hatta tekrarlayın. Hayatımın daha erken yaşlarını ciddi anlamda hayattan şikayet ederek geçirmiş bir insan olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim, şikayet ederek hayatımızı değiştirmek maalesef mümkün değil.

Şikayet etmeyi bırakabilmek için bir şeylerin değişebileceğine inanmak, seçeneklerimizin olduğunu fark etmek gerekir. Mesleğim gereğince onlarca kişi ile çalışmalar yapıyorum ve her gün adeta yeni mucizelere tanık oluyorum. Biraz farkındalık ve sorgulama ile seçeneklerimizi artırmak ve sıkışmışlık hissinden umuda doğru yol almak mümkün.

Bugüne kadar sahip olmadığınız şeyleri elde etmek istiyorsanız farklı bir şeyler yapmalısınız, ama her şeyden önce bunun mümkün olduğuna inanmalısınız. Bazı şeyleri seçemediğimizin farkındayım, geldiğimiz nokta itibarı ile geçmişi değiştirmek de mümkün değil. Ama şekillendirebileceğimiz bir gelecek bizi bekliyor. En azından olaylar karşısında verdiğimiz tepkileri ve kullandığımız bakış açılarını seçme şansına sahibiz. Bu bize sandığımızdan çok daha fazla bir oyun alanı veriyor aslında.

Koçluk çalışmaları sırasında en çok üzerinde durduğumuz konular kariyer ve ilişki konuları. Bu iki alan hayatımızın yaklaşık 2/3’ünü oluşturuyor, eğer bu alanlarda mutlu değilseniz ve seçenekleriniz olduğunu düşünmüyorsanız işiniz gerçekten zor.

Kariyer koçluğunda yaptığımız şey öncelikli olarak mevcut mutsuzluğun nereden kaynaklandığını tespit etmek, yapılan işin kendisi mi mutsuzluğa yol açıyor yoksa bu işin yapıldığı ortam veya işin takdir edilmemesi mi? Bunları iyi saptamak lazım. Eğer benzer bir durum içindeyseniz lütfen kendi kendinize bu tespiti yapmaya çalışın öncelikli olarak.

Daha sonra seçenekler yaratmak gerekir, bazı seçenekler için zaman ve bütçe ayırarak eğitim almak gerekebilir. Koçlukta bu seçeneklerin neler olabileceği üzerinde dururuz, strateji, planlar ve takvime bağlanmış eylem adımları oluştururuz. Hayalleri gerçeklik testine tabi tutarız. Tek başına sevdiğiniz işi yapmak sizi mutlu etmeyebilir, aynı zamanda geçiminizi temin edebilmek de çok önemlidir.

Bir diğer alan ise ilişkiler alanıdır. Bu alanda da mevcut durumun dışarıdan objektif bir bakış açısının desteği ile tespit edilmesi ve ne istendiğinin, seçeneklerin neler olabileceğinin ortaya konulması çok önemlidir.

Daha mutlu olmak istiyorsak hayatımızda bazı değişiklikler yapmamız gerekebilir, eğer işiniz veya ilişkiniz sizi mutlu etmiyorsa bu alanlardan başlayabilirsiniz. Seçeneklerinizi fark ettiğinizde hayatınız değişebilir.

Bekleyerek hayat bir şekilde akıp geçiyor, kendiliğinden değişen şeylerin sayısı oldukça az, biraz çaba ile umutları artırmak ve farklı bir hayatın kapısını aralamak mümkün.

Kariyerinizin, ilişkilerinizin kısacası hayatınızın daha iyi olmasını istiyorsanız bir yerlerden başlamanız lazım. Bunu kendiniz yapamıyorsanız koçluk desteği almanızı öneririm. Koçluk, kullandığı bazı tekniklerle içinizdeki potansiyeli ortaya çıkarır. Potansiyeli ortaya çıkan kişi ise genel olarak çok daha enerjik, canlı bir insana dönüşür ve hayallerini daha kolay gerçekleştirir.

Zaman ve bütçe ayırabilen kişilerin Mutlulukla Değişim Programı adını verdiğim 12 haftalık değişim dönüşüm programıma katılmalarını arzu ederim. Yüz yüze seanslarla ve pekiştirici nitelikli ev ödevleri ile ilerleyen kişiye özel bir programdır.

Zamanı ve bütçesi daha kısıtlı olanlar için ise kişiye özel yarım günlük seminerlerim aranılan çözümleri sunabilir.

Hayatınızda gerçekten neyi önemsediğinizi gösteren değerlerinizi ortaya çıkardığınızda yapmak istediklerinizi hayata geçirmek için harekete geçmek çok daha kolay olacaktır.

Koçluğun danışanı nereden alıp nereye götürebileceğini ve koçlukla ilgili diğer sorularınızı mail ile veya ücretsiz ön görüşmelerde yanıtlayabilirim.

Programlar hakkında daha detaylı bilgi veya ücretsiz görüşme randevusu almak için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

one × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.