DAHA İYİ HİSSETMEK MÜMKÜN


Hayatınızda işler yolunda gittiğinde kendinizi daha iyi hissedersiniz genelde. Ama işler her zaman yolunda gitmeyebilir. Peki, bu tip durumlarda neler yapabiliriz?
Benim hayatımda işler yolunda olduğu zaman uykuma dikkat ediyorum, düzenli spor yapıyorum, sağlıklı beslenmeye gayret ediyorum, keyifli kahvaltılar hazırlıyorum, daha çok müzik dinliyorum, dinlenmeye zaman ayırıyorum, seyahat dergileri okuyorum, sinemaya gidiyorum, yürüyüş yapıyorum, çocuklarla daha çok oyun oynuyorum, daha fazla sürpriz yapıyorum, kendime ödül veriyorum, eşimle birlikte daha sık bir şeyler yapıyoruz, hava güzelse birlikte sahile gidip çay içiyoruz, arkadaşlarımla daha sık buluşuyorum. Bana keyif veren ve anlamlı olduğunu düşündüğüm şeyleri yapıyorum kısaca.
Burada karşılıklı bir etki söz konusu, kendimi iyi hissettiğimde yaptığım şeyler aynı zamanda kendimi iyi hissetmeme yol açan şeyler. Kendimizi iyi hissetmediğimizde durumun değişmesini istiyorsak kendimizi başlangıçta biraz zorlayarak kendimizi iyi hissettiğimizde yaptığımız aktiviteleri yapabilir ve bir süre sonra iyi hissetmeye başlayabiliriz.
Basit bir örnek vereyim, kendimi iyi hissetmiyorum, iyi hissedince evden dışarı çıkıp bir şeyler yapacağım şeklinde düşünmek ve bunu uygulamak yerine kendimizi biraz zorlayarak da olsa evin dışına atabilir ve bir süre sonra daha iyi hissettiğimizi görebiliriz. Ne yaptığımızın çok bir önemi olmayacaktır, bir kitapçıya uğrayıp yeni çıkan kitapları karıştırmak, beğendiğimiz bir tanesini orada okumak veya satın almak, bir kafeye uğrayıp sıcak bir şeyler içmek, bir arkadaşımızla buluşmak ve sohbet etmek, hepsi olabilir.
Kendinizi iyi hissettiğinizde yaptığınız şeyler kendinizi iyi hissetmediğinizde de aslında yapmaya ihtiyaç duyduğunuz şeylerdir.
Peki, sürekli iyi hissetmek zorunda mıyız? Asla, lütfen bu şekilde düşünmeyin. Kendinize, kendinizi keyifsiz hissetmek için de izin verin. Benim bu yazıda anlatmak istediğim daha çok uzun süren iyi hissetmeme halleri ile ilgili. Kısa süreli olduktan sonra keyifsizliğin kimseye bir zararı olmaz.
Yazımı son bir öneri ile kapatmak istiyorum. Bugünden başlayarak bir ay boyunca kendinizi şanslı hissedin ve hayatınızı buna göre yaşayın bakalım neler olacak. Şanslı hisseden aynı zamanda iyi hisseder. Bu öneriyi ben de uygulayıp sonuçları sizinle paylaşacağım. Bunun için de her gün kendimi şanslı bulduğum anları ve olayları not alacağım.
Sevgi ile, keyif ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.