DAHA FAZLA AŞK İÇİN BİRAZ ÖZGÜRLÜK VE DENGE

DAHA FAZLA AŞK İÇİN BİRAZ ÖZGÜRLÜK VE DENGE

Bir ilişkimiz olduğunda en önemli unsurlardan birisi da bu ilişkinin tutku, coşku ve heyecanını olabildiğince canlı tutabilmektir. Bence burada önemli olan faktörlerden birisi özgürlüktür, diğeri de dengedir.

Uzun süreli ilişkilerde zaman zaman küçük fedakarlıklar söz konusu olabilir, kişiler kendileri için önemli olan şeylerden bir süreliğine vazgeçebilirler. Ancak vazgeçilen şey kişi için çok önemliyse, kişiyi tanımlayan temel şeylerden birisiyse, örneğin özgürlük gibi, burada sorun çıkma ihtimali yükselecektir.

Uzun süreli mutlu ilişkileri incelediğinizde çiftlerin birbirlerini oldukları gibi kabul etme eğiliminde olduklarını görürsünüz. Elbette bu insanlar aynı zamanda kendilerini de oldukları gibi kabul etmekte ve sevmektedirler.

Diğer bir unsur ise isteklerini rahatça ifade etmek (ifade özgürlüğü) ve saygılı bir iletişim kurmaktır.

Karşı tarafı değiştirmeye çalıştığınızda onun özgürlük alanına müdahale edersiniz, onu üzmemek/kırmamak için kendinizden çok ödün verirseniz bu kez de kendi özgürlüğünüzü azaltmış olursunuz. Bütün bunlar bir denge içinde yürümelidir.

Bir ilişkiyi mutlu bir şekilde sürdürmenin, heyecan ve coşkuyu canlı tutmanın yöntemi dengede uzmanlaşmaktır, ama en çok da özgürlük konusunda dengeye dikkat edilmelidir.

Sevgi ile kalın.

Not: Koçluk hakkında daha fazla bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilir, bütün eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar