Emekli olmadan, Bodrum’a yerleşmeden de daha farklı ve mutlu bir hayat yaşamanın mümkün olduğunu düşünüyorum. Bugün böyle bir hayatın kapısını aralayacak ipuçlarını hepinizle paylaşmak istedim.

Her şeyden önce hayatımızı sadeleştirerek başlamamız gerektiğini düşünüyorum, az eşya ve az tüketim diyebiliriz.

Daha sonra sevgi bağlarını ve paylaşımı artırmak iyi bir fikir. Teknoloji ile teknolojik cihazlar ile ilgilenmediğimiz saatler olmalı mutlaka, biraz yavaşlamak ve belki de bazı şeyleri kaçırmak, varsın öyle olsun.

Doğaya yakın olabilmek için en azından bir doğa yürüyüşü için fırsat yaratmak önemli, en azından hafta sonlarında, belki bir trekking turu, belki bir kamp.

Daha az eleştirmeliyiz, hem kendimizi hem de başkalarını anlamaya çalışmak daha önemli.

Sağlıklı beslenmek, ruhsal ve fiziksel sağlığımıza dikkat etmek olmazsa olmaz.

Para ile iyi bir ilişki yapmak, biraz tasarruf yapmak, bir köşede bir miktar para bulundurmak da kafayı rahatlatıyor, çok olmasına gerek yok.

Zamanı yavaşlatmak, bir yerlere yetişmeye çalışmaktan vazgeçmek, bazen durmak, kısacası sakin ve huzurlu olabilmek.

Kendimize, insanlara ve hayata karşı anlayışlı olabilmek.

Güne erken başlamak, ayda bir iki gün güneşin doğuşunu izlemek, dua etmek, meditasyon yapmak, sessiz bir ortamda bulunmak.

Zaman zaman tembellik hakkımızı kullanmak, güzel bir müzik dinlemek, iyi bir kitap okumak. Ne dersiniz yapılabilir mi? Öyle olduğunu ümit ederek paylaştım.

Sevgi ile kalın.

Not: Senin Olan Sana Gelir isimli dördüncü kitabıma ve diğer kitaplarıma D&R mağazalarından ve diğer kitapçılardan ulaşabilir, internet üzerinden sipariş verebilirsiniz. Koçluk hakkında merak ettikleriniz için mail adresim mert@mertcuhadaroglu.com şeklinde.