ÇÜNKÜ DAHA İYİSİNİ HAK EDİYORSUNUZ


Dünkü yazımdan sonra bazı mesajlar aldım, bahaneleri bırakmak istiyorum ama bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum diyordu bazı okurlarım. Bu nedenle daha önce bu konuda yayınlamış olduğum iki yazıyı biraz değiştirerek, biraz birleştirerek sizinle paylaşmak istiyorum bugün. Bahaneleri bırakmak demek yaşamaya başlamak demektir, haydi gelin bugün gerçekten yaşamaya başlayalım.

Siz bahaneleriniz değilsiniz. İsteklerinizin gerçekleşmesi ile aranızda duran bir duvar var, bu duvarın tuğlaları bahanelerinizden oluşuyor, duvarı kendi ellerinizle ördünüz, dolayısı ile o tuğlaları tek tek yerinden sökebilirsiniz.

Hayatımızda mutlu olduğumuz alanlar ve mutlu olmadığımız alanlar var. Bazı özelliklerimizi beğeniyoruz, bazı özelliklerimiz hoşumuza gitmiyor. Mutlu olmadığımız alanlarda mutlu olmak, hoşumuza gitmeyen özelliklerimizi değiştirmek istiyorsak öncelikle bahanelerimizi bırakmamız lazım. Değişimi başlatmak ve sürdürmek için çoğu zaman gerekli olan ilk adım budur.

Bir koç olarak seanslarımda çok sayıda bahane ile karşılaşırım, ayrıca benimde bahanelerim vardırJ. Bugün sizden bir liste yapmanızı rica ediyorum. Hayatınızda değiştirmek istediğiniz şeyleri yazın öncelikle, sonra da niye yapmadığınıza veya niye ertelediğinize dair bahanelerinizi yazın.

Bir sonraki aşamada ise yakın bir dostunuzun sizinle aynı konularda değişmek istediğini ve sizin sunduğunuz bahaneleri sıraladığını varsayın. Onu nasıl ikna eder, neler söylersiniz? Bu tavsiyeleri kendi hayatınızda uygulamaya çalışın. İşe yarayacaktır.

Gündelik alışkanlıklarınızı bu şekilde değiştirebilirsiniz. Aynı uygulamayı bende yapıyorum. Başarılı sonuçlar elde ediyorum genellikle. Gelin bazı bahaneleri birlikte inceleyelim.

Ben yapamam: En favorim bu:) Yapmak istediğiniz şeyi gerçekleştirmiş pek çok insan var, bu insanlar sizinle üç aşağı beş yukarı aynı özelliklere sahipler, onlar nasıl yapıyorlar?

Ben şanssızım: Önümüzdeki haftayı çok şanslı olduğunuza inanarak, tüm kapıların sizin için açıldığını düşünerek geçirin, şans dediğimiz şey inanmak, farkındalık ve hazırlıklı olmak.

Ben değişemem: Niye, siz bir ağaç mısınız? Herkes belli bir süreç içinde değişebilir. Önemli olan doğru nedenlerle değişimi istemek ve kendimize nedenleri hatırlatmaktır.

Korkuyorum: Korkunun olmadığı bir alan yok, bir insan yok. Cesur olanlar, korkuları ile birlikte ilerlemeyi seçenler. Minik adımlarla başlayın.

Çok riskli: Evet, her şeyde bir miktar risk var. Kennedy’nin sözüdür, büyük başarılar tam bir başarı garantisi verilerek yaratılamaz şeklinde.

Çok zor: Çok zor olmak zorunda değil, çok kolay olmak zorunda da değil. Yola çıkmadan yol aydınlanmaz, siz önce bir yola çıkın, zorluk derecesini ondan sonra değerlendirirsiniz. Henüz hiç başlamadan pek çok şey zor gözükebilir.

Hak etmiyorum: Kim karar verdi? Başkası karar verdi ise boş verin, siz karar verdiyseniz tekrar değerlendirin. Hak etmeniz gerektiğini kim söyledi?

Yeterince çalışmadığımızı, emek vermediğimizi kabul etmek zordur, bahaneler kolaydır. Hayatımızın sonuna dek bu şekilde yapabiliriz. Ama hayatımızda bir şeyler değiştirmek istiyorsak bahanelerimizle vedalaşarak başlamalıyız.

Aynı bahaneleri sıralamaya devam ettiğiniz müddetçe bunlar gerçekliğiniz halini alacak ve hayatınızda pek bir şey değişmeyecek.

Bugün güçlü bir karar alın, bahanelerinizle vedalaşın, hayatınızın sorumluluğunu elinize alın ve isteklerinize doğru dümen kırın.

Bütün bahaneleri yok edin ve yeni bir hayata adım atın. Çünkü daha iyisini hak ediyorsunuz.

Sevgi ile mutluluk ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

twelve − eleven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.