ÇÖZÜME ULAŞMAK

ÇÖZÜME ULAŞMAK

Hayatta her ne yapıyor olmak istiyorsak olalım bunun için belli ölçülerde motivasyona ihtiyaç duyarız. Yaşam koçluğunun önemli bir kısmı motivasyon koçluğudur aslında bu anlamda bakıldığında. Kişileri eyleme geçirebilmek önemlidir, herkes farklı bir yere takılmış olabilir, sorduğumuz sorularla bu kişileri takıldıkları yerden çıkarmaya çalışırız bazen.

Çözüme ulaşmayı ya da motivasyonu engelleyen unsurlardan bir tanesi seçeneklerin farkında olmamaktır. Bazen tek bir şeyde ısrar eder dururuz, bunun dışındaki her şeyi reddetme eğilimi oluşur, bu bazen bir konudur bazen de bir şeyi yapma şeklidir yöntemidir.

Hep söylerim hayata zıt gitmeyin onunla anlaşın diye; dolayısı ile belli yöntemlerde ya da konularda aşırı ısrarcı olmak akıntıya karşı kürek çekmeye benzer.

Bunun dışında bir de çözüm odaklı olmak konusu var, bu bizi çözüme yaklaştırır. Geçmişi değiştirme şansına sahip değiliz, ama belli ölçülerde şekillendirebileceğimiz bir gelecek bizi bekliyor.

Sorunlara odaklandığınız zaman çözüm üretmekte güçlük çekersiniz. Ne istediğinize odaklandığınızda ise zihniniz fırsatları araştırmaya başlar ve çözüme daha kolay ulaşırsınız.

Bu yüzden geçenlerdeki bir yazımda kısa bir egzersiz paylaşmıştım; sorun olarak gördüğünüz bir konu belirleyin ve bu konunun içinde yatan üç fırsatın neler olabileceğini düşünün. Bazen büyük sorunlar büyük fırsatlar barındırıyor olabilirler.

Bakış açısı değişiklikleri farkındalığımız üzerinde olumlu bir etki yaparak bize hizmet ederler.

Küçük bir fark gibi görülse de bence denemeye değer.

Farkındalıkla kalın, sevgiler.

Paylaş

Önerilen Yazılar