Çok Meşgulseniz Okuyun Lütfen


Marilyn Atkinson’un çok sevdiğim bir sözü var; “çaba göstermek önemlidir ama daha önemli olan yaşamınız boyunca bu çabayı nerelerde göstereceğinizi bilmektir” şeklinde. “Bal yapmayan arı” benzetmesini bilirsiniz, çaba göstermek meşgul olmaya dönüşürse, işlerinizi sonuca ulaştırmakta ve kendinize zaman ayırmakta zorlanırsınız.

İsteklerinize ve hayallerinize kavuşmanın kilit faktörlerinden bir tanesi istekleriniz ve hayalleriniz için zaman ayırmaktır. Para önemlidir, ama tek başına yeterli değildir. Bir şeyleri gerçekleştirmek ve sonrasında keyfini çıkarmak için zaman gerekir.

Koçluk seanslarımız sırasında genel olarak zamanımızı kötü yönettiğimizi fark ediyorum. Oysa ki zaman çok değerli, paramızı yönetirken gösterdiğimiz özenin yarısını zamanımınızı yönetmek için kullansak iş çözülecek.

Kendinize sormanızı ve cevapları not etmenizi istediğim bazı sorularım var:

Zaman ayırdığınız şeyler sizi isteklerinize, hayallerinize, hedeflerinize ne ölçüde yaklaştırıyor?

En çok zaman ayırdığınız şeyleri gerçekten neden yapıyorsunuz?

Hayır demeyi ve zamanınızı yönetmeyi ne ölçüde becerebiliyorsunuz?

Günü kurtarmak şeklinde zamanınızı yönetirseniz elde edeceğiniz sonuç çoğu zaman hayatınızda günü kurtarmak olur. Muhtemelen ilk olağandışı gelişmede biraz dağılırsınız.

Zaman banka hesabınıza yatan bir para gibidir, nereye harcayacağınıza karar verecek ve onunla yatırım yapacak olan sizsiniz. Zamanla nasıl yatırım yapılabilir? Hayalleriniz ve istekleriniz için ayırdığınız zaman hayatınıza yaptığınız bir yatırımdır.

Danışanlarımla uyguladığımız çok basit bir egzersiz var. Bilgisayar kullanabiliyorsanız basit bir excel tablosu, kullanmıyorsanız kareli bir defter işinizi görecektir. Bildiğiniz bütçe yapacağız, zaman bütçesi

Gelirler kısmına aylık olarak 30*24 = 720 saat yazarak başlayabilirsiniz, her ay hesabınıza otomatik olarak 720 saat yatırılıyor zaten.

Giderler kısmına ise her gün hangi aktivite için ne kadar zaman ayırdığımızı yazacağız.

Gece yatmadan kısa bir süre önce sadece 5 dakikanızı ayırarak yapabilirsiniz. Örnek olması açısından basit bir tablo paylaşıyorum, tablonuz ne kadar detaylı olursa o kadar iyi.

AKTİVİTE HARCANAN SÜRE(SAAT) ZORUNLU ZORUNLU DEĞİL
Uyku 8 X
İş 8 X
Ulaşım 1,5 X
Yemek 1 X
Yemek 0,5 X
Temizlik, makyaj, traş 0,5 X
Çocuklarla oyun oynamak 0,5 X
Kendime zaman ayırmak 0,5 X
TV izlemek 1 X
Sosyal medya 0,5 X
Eşimle/sevgilimle/arkadaşlarımla sohbet 1 X
Kitap ve gazete okumak 0,5 X
Spor 0,5 X

Aktivitenin zorunlu olup olmadığına siz karar vereceksiniz.

Önemli olan bu tabloyu bir ay boyunca her gün düzenli olarak ve detaylı bir şekilde tutmak. Hafta sonları iş ve ulaşım olmayacağı için daha dikkatli olun, bakalım yaklaşık 10 saat nereye gidiyor?

Ay sonunda alıp tabloyu inceleyeceğiz, neye ne kadar zaman ayırmışız, zaman ayırdığımız şeyler bizim için gerçekten ne kadar önemli?

“Zorunlu değil” alanındaki aktivitelerimizi değerlendirip buradan ne kadar bir zamanı kendimize ayırabileceğimize, daha verimli bize hedeflerimize yaklaştırabilecek aktivitelere ne kadar ilave zaman aktarabileceğimize bakacağız.

Dünya’da en değerli şey zamandır.

Fazladan küçük bir şey yapmak çoğu zaman büyük bir fark yaratır.

Zamanınızı iyi yönetin.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.