ÇOK GEÇ OLMADAN


Hayal kurmanın önemine inanan insanlardanım. Gerek kendi hayatımda gerekse koçluk çalışmalarında buna özel bir önem veririm. Hayal kurmak, gerçekleştirmenin ilk aşamasıdır bence. Hayal kurmak için ilham almak önemlidir. Bu ilhamı bazen kitaplarda, kısa hikayelerde bulurum. Ben hayal kuramıyorum diyen kişiler için yazmış olduğum üç kısa hikayeyi Hayatını Değiştir isimli ikinci kitabımda yayınlamıştım. Kitap bu hafta ikinci baskısı ile kitapçılarda yerini aldı, fırsatınız olursa okumanızı isterim.

Bugün sizler için yine çok kısa bir hikaye kaleme aldım. Koçlukta bu tekniği sık kullanırız, kişiyi sorduğumuz sorularla gelecekte bir alana taşır ve o günden bugüne bakarak neyin önemli olduğunu anlamasını sağlarız. Önemli olana öncelik vermek fark yaratır.

Mutlu bir hayatın aynı zamanda anlamlı bir hayat olması gerektiğini düşünürüm. Günlük hayatın koşturması içinde bazen neyin önemli olduğunu unutabiliyor ve öncelik vermeyebiliyoruz, gözden kaçırdığımız şeyler anlama dair olmasın. Diğer yandan; eğer hayatta isek ve sağlıklıysak pek çok şeye yeniden başlayabilir, hayatımızı daha mutlu olacağımız şekilde değiştirebiliriz.

İşte hikayem:

“81 yaşındasınız. Güzel bir bahar gününde evinizin bahçesindeki erik ağacının altında oturuyorsunuz, ağaçta meyveler var, ayaklarınız çıplak olarak çimenlere basıyor, çok hafif bir esinti var, elinizde bir kitap duruyor.

Torunlarınız bahçede oynuyor, uzaktan sesleri geliyor, kendi çocukluğunuzu hatırlıyorsunuz ister istemez, ayağınıza sürten kediniz sizi hayalden uzaklaştırıyor.

Elinizde tuttuğunuz kitap sizin hayatınızı anlatıyor; sizin izninizle bir yazar sizle yaptığı ve kaydettiği söyleşileri kitap haline getirmiş.

Kitabın ismi “Çok Geç Olmadan”.

Kitabın arka kapağında çok geç olmadan fark ettiğiniz, hayatınızda uyguladığınız ve diğer insanlarla paylaşmak istediğiniz şeyler her ne ise ona dair bir paragraflık bir yazı var.

Bu yazıda ne yazmasını istiyorsunuz?”

Sevgi ile kalın.

Not: Yazılarımı beğeniyorsanız Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarımı okuyabilir, koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen + 11 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.