ÇOK DÜŞÜNMEK İNSANI VAZGEÇİRİR Mİ?

ÇOK DÜŞÜNMEK İNSANI VAZGEÇİRİR Mİ?

Bir arkadaşım yurtdışından güzel bir iş teklifi aldı, teklifi alır almaz da beni arayıp heyecanını paylaştı. Ne kadar mutlu olduğunu size anlatamam. Diğer yandan; teklifi kabul etme zamanı yaklaştıkça arkadaşımın mutluluğu yerini endişe ve kaygıya bıraktı, o kadar fazla ve detaylı bir şekilde düşünmüştü ki teklifi kabul etmeme noktasına geldi.

Hayatta her zaman bir denge arayışı içinde oldum ve her konuyu bir denge anlayışı içinde çözmeye çalıştım. Dolayısı ile bizim için önemli olan bir konuda karar alacağımız zaman elbette bunu etraflıca düşünmek, zaman ayırmak, artı ve eksileri tartmak, hatta yakınımızdaki insanlardan yardım almak düşünülebilir. Diğer yandan bu süreci gereğinden fazla uzattığımızda ve abarttığımızda başlangıçtaki heyecan yerini endişe ve kaygıya bırakabiliyor. İnsanın doğasında var olan bir şey zaten risklere odaklanmak.

Bu nedenle sizi heyecanlandıran bir fırsat ile karşılaştığınızda elbette hiç düşünmeden hemen üzerine atlamayın, diğer yandan gereğinden fazla detaylı düşünüp hevesinizin kaçmasına da yol açmayın ve bir denge bulmaya çalışın.

Genel gözlemim çok fazla düşündüğümüzde eyleme geçmekten vazgeçtiğimiz şeklinde. Bu nedenle her şeyi en baştan planlamanın ve öngörmenin mümkün olmadığını kabul ederek eyleme geçmekte ve denemeler yapmakta yarar var. Bazı şeylerin de yolculuk sırasında değişebileceğini, değiştirilebileceğini varsayabiliriz.

Arkadaşımın örneğinde eşi ve çocuğunun ilk bir yıl burada kalması ve sonra onun yanına gitmeleri gerekiyordu, bu ayrılık elbette herkes için zor olacaktı, diğer yandan sundukları fırsat arkadaşımın hep hayal ettiği bir iş fırsatı idi. Ben bu yazıyı yazarken henüz kararını vermemişti, ben de merakla bekliyorum açıkçası. Benden tavsiye istediğinde ona söylediğim tek şey; “hangi kararı verirsen ver senin için iyi olacak merak etme” oldu sadece.

Hiç düşünmeden yaptıklarımızın pişmanlıkları ile çok düşünerek vazgeçtiğimiz fırsatların pişmanlıkları eşdeğer, en iyisi dengeden uzaklaşmadan ideal kombinasyonu bulup kararımızı vermek sanırım.

Paylaş