ÇOK ÇALIŞTIM, BAŞARDIM


Futbol üstadı Pele’nin çok sevdiğim bir sözü var, “doğuştan futbolcu olmak diye bir şey yoktur, belli yetenek ve becerilerle doğabilirsiniz ama oyuncu olarak doğmak bence mümkün değil, her şey çalışarak olur.”

Geçen günlerde danışanlarımdan birisine “hayatta başarılı gördüğün üç kişiyi sayabilir misin?” diye sordum. Yer verdiği isimler içinde bende vardım, elbette hoşuma gitti. Evet, başardım, çünkü çok çalıştım, başka şansım yoktu.

40 yaşında radikal bir karar ile 15 yıllık denetim ve finans kariyerini bırakıp ben koçluk ve yazarlık yapacağım dediğinizde çok çalışmaktan başka şansınız yoktur. Benim iyi bir gelirim ve güzel bir kariyerim vardı, daha iyisini yapmak için ayrıldım. Sevdiğiniz işi yapmak tek başına sizi mutlu etmez, sevdiğiniz işi yapıp aynı zamanda geçiminizi temin edebiliyorsanız mutlu olursunuz.

Peki, nasıl başardım. En iyi bildiğim şeyi yaptım, bir strateji oluşturdum, buna dair esnek planlar belirledim, harekete geçtim ve elimden gelenin en iyisini yaptım. Çok çalıştım, hala da çok çalışıyorum. Çünkü ben başarının başka bir yolunu deneyimlemedim.

İlk işim bir denetim firmasında idi, 2 yıl çalıştığım bu aile şirketinde yakın arkadaşlarımdan birisi ile çalışıyorduk, kendisi askere gidince ve yerine yeni bir eleman alınmayınca ben iki kişilik çalışmaya başlamıştım. Bir süre sonra aslında iki kişinin işini tek başıma yapabildiğimi fark ettim, iyi planlayınca ve çok çalışınca her şey mümkündü.

Daha sonra bankacılık maceram başladı, müfettişlik yaptım 8 yıl. Özellikle inceleme ve soruşturma gibi durumlarda bazen hiç uyumadan, bazen sadece birkaç saat uyuyarak günlerce çalıştığım olurdu. Olayın çabuk çözülmesi için elimden geleni yapardım. Hiç unutmam ilk kızım Duru yeni doğmuştu ve ben bir soruşturma yapıyordum. 2,5 ay boyunca hiç İstanbul’a gelmeden çalışmıştım.

Daha sonra genel müdürlükte yöneticilik yaptım, özellikle ilk 3 yıl neredeyse işte yatacaktım. Büyük sorumluluk gerektiren bir işim vardı, bazen gece yarısından sonra işten çıkar sabahın ilk ışıkları ile geri döner, hafta sonu da mutlaka uğrardım.

Şu anda bankada çalıştığımdan daha fazla çalışıyorum, tek farkı çok sevdiğim bir işi yaptığım için yorulduğumu hissetmiyorum. Hayatımdaki dengeleri koruyorum elbette, kendime, aileme ve arkadaşlarıma zaman ayırıyorum. İyi bir zaman yönetimi ile bunlar mümkün. Olumlu düşünmenin yararını da ihmal etmemek lazım. İyimser olmak kesinlikle öğrenilebilir.

Zeki ve yetenekli bir insan olduğumu düşünüyorum, bunu çocukluğumdan beri düşünürüm, bu anlamda özgüvenim yüksektir. Ama içi boş bir özgüven olmasına izin vermem, mutlaka bilgi ve deneyimimi artırmaya gayret ederim. Ben zekiyim veya yetenekliyim diyerek çalışmayı ihmal etmem, disiplini elden bırakmam. Tek başına zekanın veya yeteneğin, olumlu düşünmenin orta ve uzun vadede yeterli olmadığını düşünürüm.

Hayatım boyunca çok çalıştım, çok çalışan insanların eninde sonunda başarıya ulaştıklarını gördüm, elbette “doğru yönde” ilerlemeleri kaydıyla.

“Doğru yön” nedir, bilmiyorum, herkes için mutlaka farklıdır. Ama bir şeyi gerçekten çok isteyen ve çok çalışan insanların başarısız olduğunu hiç görmedim. Başarıya çok yakınken vazgeçenleri veya yeterince emek sarf etmeden hemen başarılı olmak isteyenleri çok gördüm. Doğru işleri yaptığınızda ve çok çalıştığınızda başarı sadece bir zaman meselesidir.

İleride koçluk yapmayı düşünüyorsanız çok çalışmaya hazır olun, bu iş bence çok emek ve sorumluluk gerektiren bir iş. Yazılar yazmak, kitaplar yazmak, koçluk seansları yapmak, ücretsiz koçluk ön görüşmeleri, tanıtımlar, konuşmalar, gelen mesajları ve telefonları yanıtlamak sadece çok sevildiğinde yapılabilecek şeyler. Haftada bir gün iznim var, o gün dinleniyorum.

Ben koçluğu çok seviyorum, harika bir işim olduğuna inanıyorum. Hepsini çok çalışarak yarattım ve isteği doğrultusunda çok çalışmaya hazır olanlara koçluk yaparak yardım etmeye hazırım.

Sevgi ile kalın.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.