Cesaret Bir Yolculuktur


Bir karar alır ve onu uygulamak isteriz. Kararı almakta ve uygulamada cesareti oluşturanlar nedir?

Bence içinde önemli miktarda merak var. Farklı şeyler yapmak, farklı insanlarla tanışmak ve birlikte bir şeyler yapmak, kendimizi keşfetmek.

Cesaretin içinde heyecan duymak var ayrıca. Bir kararı uygulamanın heyecanı, bizi sonunda bekleyen güzel şeyler.

Bu merak ve heyecan duyguları zaman içinde cesarete dönüşür. Eğer daha cesur olmak istiyorsanız daha meraklı ve heyecanlı olun, cesaret arkasından kendiliğinden gelir.

Bir insan nasıl daha meraklı olur? Bu bir öğrenme isteğidir, kendine sorular sormayı gerektirir.

Ben ve hayatım nasıl daha farklı olabiliriz? Rutinlerimizin, alışkanlıklarımızın dışında nasıl bir dünya var?

Okumak, yorumlamak, tartışmak, yazmak, merak sürecini besler.

Peki nasıl daha heyecanlı olunur? Hayal ederek bence.

Kararı verdiniz ve uygulayacaksınız. Bir ilişkiye başlamak, bitirmek, bir işe başlamak, bitirmek, daha farklı biri olmak, hepsinde yöntem aynı.

Ulaşmak istediğiniz yere geldiğinizde ne yaşayacaksınız, en iyi senaryonuz nedir? Daha fazla heyecan duymak için senaryoyu değiştirin gerekirse, ilaveler yapın.

Bir zamanlar küçük bir çocukken daha meraklı, heyecanlı ve dolayısı ile daha cesurdunuz.

Cesaret, hayata tutkuyla yaklaşmaktır. Hayaller, tutkuyu besler.

Hayal kuramıyorum demeyin, böyle bir şey mümkün değildir. Nefes alabiliyorsanız, hayal de kurabilirsiniz.

Her şey önce zihinde bir hayal ile başlar, sonra gerçekleşir. Risk ise her zaman her yerde var. John F. Kennedy’nin çok sevdiğim bir sözü var, “Değerli olan hiçbir şey tam bir başarı garantisi verilerek yaratılmamıştır” şeklinde. Deneyin lütfen.

Duvarı bir kez aştıktan sonra gerisi her zaman daha kolay olur.

Son olarak da minik adımlarla planlamanın öneminden bahsetmek istiyorum. Gerçekleştirmekten çekindiğiniz, keşke daha cesur olabilseydim dediğiniz konu her ne ise bunu kafanızda 3 veya 4 aşamalı bir plan haline getirin.

Diyelim ki bir yıl sonra yeni bir ülkeye taşınmayı arzu ediyorsunuz, ancak korkuyorsunuz. Önce bir yıl sonrasını canlandırın zihninizde, artık yeni bir ülkede yaşıyorsunuz. Hissetmek istediğiniz tüm güzellikleri gözünüzde canlandırın.

Sonra 4 ay öncesine gelin, son 4 ay neler yapacaksınız, bunları düşünün. Şimdi bir adım daha geri, bugünden 4 ay sonrası ile 8 ay sonrası arasında neler olacak?

Sonra ilk 4 ayın zihinsel provası. En son olarak da yolculuğun sonuna gidin tekrar, artık her şey daha kolay gözüküyor olmalı.

Cesur olun, hayal edin, plan yapın, harekete geçin ve gerçekten yaşadığınızın farkına varın. Bir sonraki deneyim, bir ölçek bilinmezliğin büyüsü ve heyecanı.

Bu kez değilse ne zaman?

Sevgi ile kalın.

 

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + nine =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.