CAN SIKINTISI BAZEN İYİDİR


Ben küçük bir çocukken teknoloji henüz bu ölçüde gelişmemişti, canımız sıkıldığında elimizi cep telefonuna veya tablete atamıyorduk. Yaratıcılığımızı kullanarak oyunlar keşfediyorduk. Can sıkıntısının yararlarından bir tanesi yaratıcılığı artırmasıdır.

Amacım aylaklığa övgüler düzmek değil elbette, diğer yandan hayatta bazen bazı şeylerin dengesini kaçırdığımızı düşünüyorum, bu da bizi zihinsel ve ruhsal olarak yoruyor. Sürekli bir faaliyet içindeyiz, hiçbir şey yapmasak bile en azından sürekli düşünüyoruz.

Bazen danışanlarıma ev ödevi olarak günde 15-20 dakikayı hiçbir şey yapmadan ve düşünmeden geçirmeye çalışmalarını öneriyorum. Onlara haksızlık olmasın diye ben kendim de deniyorum. Evet, canım sıkılıyor, ama bu bence harika bir duygu, unuttuğumuz ve ihtiyacımız olan bir duygu.

Dışarıda yemek yemeğe gittiğinizde masaları gözlemleyin, sohbet kesilir kesilmez herkes cep telefonuna dalıyor, sohbetin kesilmesine, sessizliğe ve can sıkıntısına dayanamıyoruz.

Can sıkıntısını garanti altına almak için işlerimi özellikle hızlıca ve erkenden bitirdiğim günler oluyor. Can sıkıntısının bu kadar dinlendirici olabileceğini son dönemde keşfettim. Korkulacak hiçbir şey yokmuş, eğer gereğinden fazla meşgul bir hayatınız varsa can sıkıntısı uygulamasını size de tavsiye ediyorum.

Biraz nefes almak istiyorsanız, kendinizi sürekli meşgul tutma alışkanlığından sıkıldıysanız, eliniz sürekli cep telefonu ve tablete gidiyorsa biraz sıkılmaya ihtiyacınız var.

Sessizce oturmak bir koltukta, hiçbir şey düşünmeden, evdeki saatin bir süre sonra sinir bozucu hale gelen tik taklarını duymak, tüm sözcükler, tüm düşünceler sessizlikte tükenmiş gibi, eski bir evde bisküvi kutularına bakarken çaydanlıktan gelen ıslık sesini dinler gibi…

Hepimizin zaman zaman can sıkıntısına ihtiyacı var, keyfini çıkarın.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 − 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.