BÜYÜK RESMİ GÖRMEK

BÜYÜK RESMİ GÖRMEK

Hayat yolculuğunda kendimizi geliştirmeye çalışırken öğrenebileceğimiz en önemli becerilerden bir tanesinin de büyük resmi görme becerisi olduğunu düşünüyorum. Bugün bu konu hakkında düşüncelerimi paylaşmak istedim.

Her şeyden önce büyük resmi daha iyi görmemizi engelleyen bunu zorlaştıran bazı davranışlarımız olduğunu gözlemliyorum. Örneğin mükemmelliyetçi bir yapıya sahip olmak ve/veya detaylara gereğinden fazla önem vermek gibi. O zaman ağaçlara dikkatimizi vermekten ormanı kolaylıkla gözden kaçırabiliyoruz. Büyük resmi daha iyi görmek için hangi davranışlarınızla vedalaşmaya ihtiyacınız var?

İş hayatında da sıklıkla karşımıza çıkan bir konudur büyük resmi görmek. Çok basit bir şekilde ifade edecek olursak makro yönetim şekli diyebiliriz. İşleri delege etmeyi öğrenebilirsek, zaman yönetimini ve önceliklendirmeyi iyi bir şekilde yaparsak işimiz kolaylaşır. Yöneticilik ve liderlik arasındaki farklardan bir tanesinin de büyük resmi görme becerisi olduğunu söyleyebiliriz.

İster iş hayatı olsun ister özel hayat olsun büyük resmi görmek için ihtiyaç duyduğumuz şeylerin başında kendimize bir olaya ilişkin doğru soruları sormak gelir.

En sevdiğim soru şudur: Kendime sormayı unuttuğum bir soru varsa bu ne olabilir? Sorularla amaçlanan olaydan etkilenecek kişileri doğru tespit etmek, farklı seçeneklerin neler olabileceğini masaya koymak, fırsatları ve riskleri doğru analiz etmek olabilir.

Hatalardan ders çıkarma becerisini geliştirmek de elbette büyük resmi görmemizi kolaylaştırabilir. Ayrıca büyük resmi görmek konusunda becerikli olduğunu düşündüğünüz bir tanıdığınız varsa onunla zaman geçirip sohbet etmek de kesinlikle çok yararlı olabilir.

Ve son olarak da şunu önerebilirim, düşünmek için zaman ayırın, kendinize bir konu başlığı seçip her gün 15-20 dakika üzerinde düşünseniz bir süre sonra büyük resmi görmek konusunda kendinizi geliştirdiğinizi fark edebilirsiniz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar