BÜYÜK ADIM ÖNCESİNDE

BÜYÜK ADIM ÖNCESİNDE

Bazen hayatımızda önemli bir karar almamız gerekebilir. Bu kararı almak veya kararı aldıktan sonra ilk adımı atmak her zaman kolay olmayabilir.

Bu konu ile ilgili olarak stres ve/veya korkular bir anda artabilir. Bir konu sizde çok fazla stres yaratıyorsa ya da sonucu ile ilgili olarak çok fazla endişe duyuyorsanız o zaman kaçınma ve erteleme davranışı ortaya çıkacaktır.

Ayrıca ne yapacağımızı tam olarak bilemediğimizde de bu durum oluşabilir. Bir yol haritası çıkarıp bunu ilgili kişilerle paylaştığımızda gelecek geri bildirimlere göre konuyu netleştirip rahatlayabilir ve kararımızı daha kolayca alabilir ya da ilk adımı atabiliriz.

Bunun için önereceğim bir yöntem var, daha önce bir başka yazımda bahsetmiştim.

Yalnız başınıza kalabileceğiniz ve rahatsız edilmeyeceğinizden emin olduğunuz bir ortam yaratın, cep telefonunuzu da kapatın ya da sessize alın. Rahat bir şekilde oturun, derin bir nefes alın ve verin, biraz sakinleşene kadar nefes alıp vermeye devam edin ve sonra gözlerinizi kapatın.

Şimdi zamanı zihninizde geri alın ve hayatınızda önemli bir karar almış olduğunuz, önemli bir adım atmış olduğunuz, bununla ilgili olarak tüm gücünüzü hissettiğiniz bir anı bulmaya çalışın.

Bu öyle bir anı olsun ki gücü ve/veya heyecanı bugün bile hissediyor olun.

Bu öyle bir anı olsun ki kimsenin sizin hakkınızda veya kararınız hakkında ne düşündüğünü umursamıyor olun.

Tamamen hayat doluydunuz. Neredeydiniz? Ne yapıyordunuz?

O kişiyi hangi metafor ya da simge simgeler?

Gözünüzü açın, yavaşça ayağa kalkın ve kendinize şunu hatırlatın, daha iyisini bile yapabilirim.

Kendinizde gerekli olan gücü hissedene kadar bu uygulamayı her gün yapabilirsiniz.

Unutmayın, doğum bir mucize ise yaşamak sıradan bir şey olamaz ve siz mucizenin gerçekleşmiş halisiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar