BUNA GERÇEKTEN İHTİYACIN VAR MI?

deniz resimleri

Kendimize sorduğumuz soruların önemli olduğunu düşünüyorum. Farkındalık sahibi olmayı çok önemsiyorum. Bunun yöntemlerinden bir tanesi de kendimize her gün bir soru yöneltip üzerinde düşünüp kısaca notlar almak olabilir. Bu amaçla küçük bir defter edinebiliriz, ileride verdiğimiz cevapları tekrar okumak da eğlenceli olacaktır.

Sevdiğim sorulardan bir tanesi de buna gerçekten ihtiyacın var mı sorusudur. Örneğin bir arkadaşım gelip arabasını değiştirmekten bahsettiğinde bunun maddi durumunu zorlayacağını hissedersem ona hemen buna gerçekten ihtiyacı olup olmadığını sorarım.

Konu illa bir şeyler satın almakla ilgili olmak zorunda değil elbette, bazen de sadeleşmek için kullanabileceğimiz bir yöntem ya da soru olabilir. Kıyafet dolabınızdaki eşyalardan kaçına gerçekten ihtiyacım var diyebiliyorsunuz? Ya da evinizdeki eşyalar ve gereksiz olarak tuttuğumuz bir sürü ıvır zıvır, cüzdanlarımız ve çantalarımız bile böyle olabiliyor.

Gerçekten ihtiyacımız olmayan şeylerle vedalaşmak, bunları ihtiyacı olan kişilere hediye etmek ve gerçekten ihtiyacımız olabilecek şeylere yer açmak önemlidir hayatta.

Bazen zaman yönetimi üzerinde çalışırken de bu soruyu yöneltirim, bunu yapmaya gerçekten ihtiyacın var mı ya da buna bu kadar zaman ayırman şart mı gibi sorular yöneltirim.

Bazen de arkadaşlar ve sosyal çevre ile ilgili konularda kullanırım, bu kişi ile görüşmeye gerçekten ihtiyacın var mı, bariz bir şekilde senin enerjini düşürüyor işte gibi.

Hayat kısa, yapılacak pek çok güzel şey var, bunlara yer açmak için biraz sadeleşmek gerekiyor.

Yapılacaklar listeniz varsa o listeye de bir göz atmanızı öneriyorum, gerçekten yapılmaları gerekiyor mu sizce?

Veya bir beslenme programı uyguluyor ve kendinizi istemediğiniz şeyleri atıştırırken buluyorsanız da bu soru işe yarayabilir, bedeninizin buna gerçekten ihtiyacı var mı?

Neye gerçekten ihtiyacımız olduğu sorusu çok önemli bir sorudur; daha fazla paraya mı, daha fazla sevgiye mi daha fazla başarıya mı? Doğru şeylerin peşinden gitmek önemlidir hayatta, bunun için de yanlış şeylerin peşinden gitmemek gerekir.

Sevgi ile kalın.

Not: Videolarıma Youtube kanalımdan ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için ise [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar