BULDUĞUM FİKİRLERİ NE YAPACAĞIM – HAREKETE GEÇMEK

BULDUĞUM FİKİRLERİ NE YAPACAĞIM – HAREKETE GEÇMEK

Son iki yazımızda hayatımızı iyiye götürebilecek olan yeni fikirlerin öneminden bahsetmiş ve onları nasıl bulabileceğimizi konuşmuştuk. Bugün ise bu fikirleri hayata geçirmekle ilgili düşüncelerimi paylaşmak istedim. En iyi fikir, hayata geçirilmiş olandır.

Şimdi fikir listenize geri dönüp bu fikirler arasından bir tanesini seçiyorsunuz, hangisi olduğu gerçekten çok önemli değil. Bu fikri hayata geçirdiğinizde kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Fikrinizi seçtikten sonra ilk aşama bununla ilgili bir araştırma yapmak olacak. Araştırmayı da ikiye ayıralım, ilk kısmı internet araştırması olsun ikinci kısmı ise konuşarak yapılan bir araştırma olsun.

Diyelim ki fikrimiz yelken yapmayı öğrenmek olsun. İnternet üzerinden araştırmamı yapıyorum öncelikle, öğrendiklerimi not alıyorum. Daha sonra bu sporu zaten yapmakta olan birilerini araştırıp eğer varsa bir arkadaşımla yoksa internet üzerinden numarasını bulduğum bir kişi ile detayları konuşuyorum, olabildiği ölçüde bilgi toplamaya çalışıyorum. Bu konuda yazılmış olan kitaplardan bir tanesini de okuyabilirim ama bütün bu araştırma aşaması bir haftadan daha uzun sürmemeli kanaatimce.

Sonraki aşamada fikrimin mali kısmını düşünmem gerekiyor, eğer bütçemin içinden karşılayamıyor isem bu parayı biriktirmekle ilgili bir plan yapmam uygun olur.

Bu fikri hayata geçirmiş olan insanlarla konuşmak ya da yazışmak da motivasyonumu artıracak harika bir fikir olur.

Son olarak da kendime bir eylem planı belirlemeliyim, ilk olarak neyi yapacağım, onu ne takip edecek gibi.

Bu adımlardan ilk olarak yapılması gerekeni tespit edip tüm cesaretimi toplayıp onu yaptığımda benim için yeni bir kapı açılmış olacak.

Hadi gelin kendinize yeni kapılar açmaya başlayın.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar