Bugünkü yazım bugün doğan kişilere yönelik bir yazı değil, hepimize yönelik bir yazıdır. Doğum günü başlığını seçmemin özel bir nedeni var, benim işim insanların hayatlarındaki değişimleri yönetmelerine yardımcı olmak, değişim dediğimizde de kişisel gelişimden bağımsız olarak iki gün öne çıkıyor, bir tanesi yılbaşı diğeri ise doğum günümüz.

Hadi itiraf edelim, bir şeyleri değiştirmek için çoğu zaman bu iki günü milat olarak kabul ediyoruz. Bugün size farklı bir önerim olacak, gelin bugün doğum gününüz olduğunu varsayalım ve her ne değiştirmek istiyorsak bugün başlayıp minik bir adım atalım.

Hepimizin hayatımızda yapmayı düşündüğümüz değişiklikler var, bu son derece normal, değişimi biraz zamana yaymak, ön hazırlık yapmak ve sabırlı olabilmek gerekiyor.

İstedikleri sonuçları yakalayamayan kişilerin bir bölümü hiçbir ön hazırlık yapmadan gerçekçi olmayan bir beklentiyi aniden hayatlarına yerleştirmeye çalışan kişiler, bir kısmı ise sabırlı olmayı başaramayanlar, başarıya çok yakın oldukları halde sabırsızlıkla vazgeçen insanlar görebiliyorum, lütfen çabuk vazgeçmeyin, hele ki konu sizin için önemli ise, bir hayaliniz ile ilgili ise lütfen devam edin.

Bu tip konularda motivasyon ön plana çıkıyor; ister yılbaşı hedefleri, ister doğum günü istekleri olsun akılcı bir planlamaya motivasyon eşlik ettiği zaman işimiz kolaylaşıyor.

Motivasyon konusu kişiden kişiye değişebilen bir konu, herkes için geçerli olabilecek motivasyon formülleri ya da yöntemleri yazabilmek gerçekten çok zor.

Benim motivasyonum üç yönlüdür, bunları anlatırsam belki bazılarınız için işe yarayan yönleri olabilir. Bir tanesi nedenlerden kaynaklanır, bir şeye başlamadan önce niye o şeyi yapmak istediğime dair nedenlerimi yazarım ve bunu yanımda taşırım, hedefimden uzağa düştüğümü fark edersem açıp okurum.

Diğer motivasyon yöntemim; eyleme geçmek ve sürdürmek ile ilgilidir. Ben eylemin düşünmeye göre daha önemli olduğunu düşünürüm, deneyim daha değerlidir benim gözümde. Bu nedenle bir hedef belirlediğimde biraz araştırma yaptıktan sonra bir şekilde eyleme geçmeye çalışırım.

Diğer kullandığım yöntem ise ilham almaktır. Günümüz internet çağı, bilgiye ulaşmak kolaylaştı, yapmak istediğim şeyi başarmış, gerçekleştirmiş insanları bulurum, onların hayat hikayelerini incelerim, en çok da eğer varsa Youtube üzerinden TED konuşmalarını izlerim.

Bunlar benim yöntemlerim, siz de kendinize özgü motivasyon yöntemlerini açığa çıkarmalısınız, bunu bir kere yaptığınızda artık her gün doğum gününüz olabilir ve yapmak istediğiniz değişimler için beklemenize gerek kalmaz.

Sevgi ile kalın.

Not: Koçluk çalışmalarından yararlanmak ve ön görüşmelere katılmak için mert.cuhadaroglu@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.