BUGÜN FAZLADAN KÜÇÜK BİR ŞEY YAPIN


Dünkü yazımda doğru karar almak konusundan bahsetmiştim. Bir kararı doğru veya yanlış yapan şeyin karar anındaki değerlendirmeden ziyade daha sonrasındaki düşüncelerimiz ve eylemlerimiz olduğuna dair bir bakış açısı paylaşmıştım. Bugün dolaylı olarak ilgili bir konu ile devam edelim. Fazladan küçük bir şey yapmak sandığınızdan çok daha büyük bir etkiye sahip olabilir. Almış olduğunuz kararın doğru olmasını istiyorsanız fazladan küçük bir şey yapın.

Geçen gün evde yazı yazarken kapı çalındı, bir satıcı bana bir boyama kitabı satmaya çalışıyordu, onu dinlemedim bile, çok meşgul olduğumu söyleyerek kapıyı kapattım. Sonra pişman oldum, en azından onu dinleyebilir ve sonrasında ihtiyacım olmadığını söyleyebilirdim. Kapıyı açtım, baktım ortada gözükmüyordu, birkaç kat aşağıya kadar indim, maalesef gitmişti.

Ertesi gün bir arkadaşımla cafede sohbet ederken ve bizim için önemli olan bir konu konuşurken yanımızda bir anda adeta havadan gelmişçesine bir satıcı belirdi, aynı boyama kitabını satıyordu, engellilere yardım amacıyla hazırlanan bir kitapmış, önce onu dinledik, tanıtımını yapmasına ve hikayesini anlatmasına izin verdik sonra da kitaptan bol miktarda aldık.

Kızlarımın eve döndüklerinde boyama kitabına bayılacaklarını biliyorum, küçük sürprizler herkesi sevindirir. Satıcı ile ilk karşılaşmamızda yaşadığım kısa pişmanlık anı ve devamında onu aramış olmam beni tekrar aynı kitap ile karşılaştırdı, her zaman söylerim hayat bize ikinci ve üçüncü şanslar vermek konusunda cömerttir.

Konu ister ilişkiler olsun ister kariyerimiz fazladan küçük bir şeyler yapmak her zaman işe yarar. Bu küçük şeyler bir araya geldiğinde hayatı oluştururlar.

Bugün değiştirmek istediğiniz konu, doğru çıkmasını istediğiniz kararınız her ne ise o konuda fazladan küçük bir şey yapmanızı istiyorum. İlişkinizi daha iyi hale getirmek istediğiniz birisi var ise ona küçük bir sürpriz yapın. İş değişikliği düşünüyorsanız fazladan bir görüşme yapın. Bir hayaliniz varsa fazladan bir adım atın.

Hayatın bize neler getireceğini bilme şansına sahip değiliz, ama getireceklerine bir adım yaklaşmak için fazladan bir adım atmak çoğu zaman işe yarar. Yapabilenler ile yapamayanlar arasındaki farkı çoğu zaman fazladan atılan o tek bir adım, tek bir söz veya tek bir hareket oluşturur.

Bugünden başlayarak;

Sabahları ilk rastladığınız kişiye onu şaşırtacak şekilde gülümseyip kocaman bir günaydın diyebilirsiniz,

Her gün içten bir şekilde arkadaşınızın halini hatırını sorabilirsiniz,

Sevdiklerinize sürpriz yapmak için bir demet çiçek, küçük bir çikolata, bir balon alabilirsiniz,

Çocuklarla daha çok zaman geçirebilir, kendi çocukluğunuzu hatırlayabilirsiniz,

Eşinizle/sevgilinizle her gün beş dakika dans edebilirsiniz,

Her gün, her ay ve her yıl çok sayıda küçük seçimler yaparız, bu seçimler toplanıp bir araya geldiklerinde hayatımızı nasıl geçirdiğimizi belirler.

Siz de bugün bir karar alın, fazladan küçük bir şey yapın ve daha mutlu insanlar arasındaki yerinizi alın.

Sevgi ile kalın.

 

 

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 − 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.