BUGÜN BİR ŞİİR YAZIN


Biliyorum, çoğunuz bugüne kadar hiç şiir yazmadınız, hatta kendinizi şiir yazamayacağınıza, bu konuda yetenekli olmadığınıza ikna ettiniz. Ne kadar çok şey var, yapamayacağımızı düşündüğümüz. Mutlulukla Değişim Programında danışanlarımla üzerinde konuştuğumuz bir egzersizi kısaca sizinle paylaşmak istiyorum. Farz edin ki sizinle ilgili bir kitap yayımlandı ve içinde sadece neleri yapamadığınız yazıyor, yaptığınız güzel şeylerin hiç birisi yok, bunun yerine yapamadığınız ne varsa yazılmış. Kitap çok satanlar listesine girmiş, tüm Türkiye okuyor ve siz sokağa çıktığınızda herkes size bakıyor.
Ne yaparsınız? Teslim olup eve mi kapanırsınız, yoksa bir algı yönetimi ile durumu değiştirmeye mi çalışırsınız? Eğer değiştirmeye çalışırsanız size bir tavsiyem olacak. Yapamayacağınızı düşündüğünüz şeyler, kitapta yazılanlar kocaman bir yalandan ibaret. Pek çoğunu yapabilirsiniz aslında. Peki, bunu nasıl ispat edeceğiz. Çok basit, yapamayacağımızı düşündüğümüz ya da düşündükleri konulardan sadece bir tanesinde yapma aşamasına geçeceğiz ve bütün teori çökecek. Biri yalansa hepsi yalandır.
Bu nedenle bugün bir şiir yazmanızı istiyorum, 3-4 satır olsa yeter, yapabileceğinizi görmenizi istiyorum sadece, kendiniz hakkında yapamayacağınız şeylere dair oluşturduğunuz teorinin yıkılmasını, seçeneklerin farkına varmanızı istiyorum.
Bir insan niye şiir yazmak ister?
İçindeki aşkı ve sevgiyi durduramadığı için, içindekiler daha fazla saklayamadığı için, çok sevdiği bir insana sevgisini ifade etmek için, yeni bir dünya yaratmak için, iki gözden fazlasına sahip olduğu için, çoğu zaman hepsi için.
Şiir okuyanlarda evet bunları ben de yaşamıştım hissi uyanır genel olarak. Kim güzel yazılmış bir şiire duyarsız kalabilir ki?
Şiirleri bizi bir yolculuğa çıkarıyor, kendimize dair, bazen geçmişe bazen geleceğe dair, ama hep sevgiye dair.
Yazmak ister şiir olsun ister düz yazı hep bir yolculuktur, hayat gibi, bu yolculukta varılacak bir son durak yok, yolculuktan keyif almak ön planda.
Bir kaçış değil şiir yazmak, gerçekten uzaklaşmak da değil, romantik olmanın bugünün gerçeğiyle uyuşmadığını düşünüyorsanız, gerçeklik kavramınızı tekrar gözden geçirin.
Aslında her insan yazmak ve paylaşmak ister, çünkü derinlerde bir yerde sevginin ifade etmekle ve paylaşmakla çoğaldığını biliriz.
Bu güzel yazıya bir şiirle son verelim o halde.
Yanlış yolda doğru yürünmez,
Doğru yolda da yanlış yürünmez
Kalbini koyduğun yol doğru yoldur,
Yürümeye devam et.
P.S.: Mutlulukla Değişim Programı Şubat ayı kayıtları başlamıştır, bilgi almak için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.