BUGÜN BAĞIŞIKLIĞINIZI GÜÇLENDİRMEK İÇİN NELER YAPTINIZ?

BUGÜN BAĞIŞIKLIĞINIZI GÜÇLENDİRMEK İÇİN NELER YAPTINIZ?

İçinde olduğumuz dönemde salgına karşı alınması gereken tedbirlere harfiyen uymalıyız. Maske, mesafe ve hijyene dikkat edilmesi gerektiğini zaten biliyorsunuz. Bunları yaptıktan sonra sıra bağışıklığımızı güçlü tutmaya geliyor. Ben bir doktor değilim, bu nedenle sadece işe yaradığını düşündüğüm ve kendim yaptığım şeyleri anlatabilirim. Her şeyden önce bu soruyu sormayı alışkanlık haline getirdim, bugün bağışıklığımı artırmak için ne yaptım?

Bence olayın üç farklı boyutu var, bir tanesi sağlıklı beslenme ve vitamin takviyeleri ile ilgili kısmı, diğeri egzersiz ve spor, üçüncüsü ise stres yönetimi ve zihinsel ya da ruhsal sağlığımız.

Dengeli beslenmeye çalışıyorum elimden geldiği ölçüde, c vitamini ve d vitamini alıyorum. Eğer vitamin veya destek kullanacaksanız bunu mutlaka doktor bilgisine başvurarak ve onların tavsiyesi ile yapın.

Egzersiz ve spor benim için çok önemli, her gün en az beş bin adım, mümkünse daha fazlasını yürümeye çalışıyorum. Havalar uygun olduğu sürece parkta yürüyüş yapmayı ihmal etmem. Ayrıca evde uygulanabilecek basit kültür fizik hareketleri de var her yaş grubuna uygun olabilecek. Yine eğer mümkünse açık havada ve doğada spor yapmaya çalışırım.

İşin en önemli kısmı belki de zihinsel ya da ruhsal sağlık kısmı. Stresi iyi yönetmek, huzurlu olabilmek, maneviyatı güçlü tutmak gibi farklı başlıkları olabilir.

İyi bir uyku şifadır genellikle. Bunun dışında ben genellikle dua ederim, şükrederim, meditasyon yaparım. Bunlara gülümsemeyi de ilave etmek harika olur.

Herkesin zaman içinde geçireceği iddia edilen bir hastalık ile ilgili olarak bağışıklığı güçlü tutmak kendimize karşı bir görev, lütfen imkanlarınız ölçüsünde bunu yapmaya çalışın.

Sevgi ile kalın.

Paylaş