BU HAFTANIN MUTLULUK SAYISI 5


Her hafta adım adım daha mutlu bir hayata doğru ilerliyoruz, bu haftanın adım sayısı 5. Cumartesi ve Pazar günleri çok sayıda okurum ücretsiz hafta sonu görüşmesinden yararlandı. Sohbetlerimizden damıttıklarımı sizlerle de paylaşmak istedim.

1.Adım: Kendinizi başkaları ile kıyaslamaktan vazgeçin. Hayat bir yarış değil, ama ben illa bir yarış gözüyle bakacağım diyorsanız en azından sadece kendinizle yarıştığınızı varsayın. Meşhur bir söz vardır, “mutlu olabiliriz ama başkaları kadar mutlu olamayız, çünkü biz başkalarını olduklarından daha mutlu sanırız” şeklinde.

Kendimizi sürekli diğer insanlarla kıyaslamak mutsuzluğa götürür. Bunu değiştirmek için kendinizi kendinizle kıyaslamayı bir alışkanlık haline getirin, mümkünse bunu yazılı olarak yapın. Güçlü yönlerinize, geliştirdiğiniz yanlara odaklanın. Bir yıl önce neredeydim, şimdi neredeyim, bir yıl sonra ne yapmak istiyorum, bugünden itibaren neleri farklı yaparsam hedeflerime daha kolay ulaşırım?

2. adım kendinizi eleştirmekten vazgeçin, kendinizi destekleyin. En çok zamanımızı kendimizle geçiriyoruz ve kendimizle konuşuyoruz. İç diyaloglarımızı olumlu bir hale getirmek mutluluk konusunda sandığınızdan daha fazla olumlu etki yapabilir.

Kendinizi sürekli olarak eleştiriyorsanız, kendinize karşı olumsuz ifadeleri çok sık kullanıyorsanız mutluluk kaçar siz kovalarsınız. Örnek olsun diye söylüyorum sözüm meclisten dışarı, kendinize salak, beceriksiz gibi sıfatlar yapıştırıyorsanız nasıl mutlu olabilirsiniz ki?

Bunu değiştirmenin yöntemi kendinizi azarlayan tarzdaki konuşmalarınızı saptamak ve bir başkası bunları size söylese kendinizi nasıl savunursunuz, bunu düşünmek, mümkünse yazmak. Daha sonra kendi kendinize benzer sıfatlarla seslendiğinizde kendinizi durdurun ve savunmanızı hatırlayın.

3. adım sınırlarınızı çizin ve koruyun. Her şeye evet demek zorunda değiliz. Yeri geldiğinde hayır demek veya tepkimizi ortaya koymak mutluluk için önemlidir. Kırmızı çizgilerinizi belirleyin ve bu alanlara müdahale edilirse çizgilerinizi müdafaa edin. Örneğin dürüstlük sizin için çok önemliyse size yalan söylendiğinde bunu sineye çekmeyin.

4. adım herkese her şart altında yardım etmek zorunda olmadığımızı anlamak. Birisine yardımcı olacağım zaman üçlü bir sorgulama yapmayı alışkanlık haline getirdim, sizlere de tavsiye derim. Öncelikle kendime şunu soruyorum, açık ve net ifade edilmiş bir yardım talebi var mı.

Daha sonra bu konuda ne yapabilirim, onu düşünüyorum, son olarak da gerçekten yapmak istiyor muyum diye kendime soruyorum, eğer üçü bir arada mevcut ise harekete geçiyorum.

5. adım gerçekçi beklentiler oluşturmak. Mutluluk, bir bakış açısına göre, gerçekleşen ile beklenti arasındaki farkın azlığıdır. Özellikle insanlar konusunda gerçekçi beklentiler oluşturabilmek önemlidir. İnsan ilişkilerimizi daha huzurlu hale getirebilir.

Diğer kişiler kendileri istemedikleri sürece değişmeyecekler, beklentileri şekillendirirken buna çok dikkat etmeliyiz.

İç unutmadığım bir diyalog var, danışanım bana eşinin akşamları eve gelirken bir demet çiçek, güzel bir sürpriz hediye getirmesini istediğini ve beklediğini söylemiş, 10 yıllık evliliğinde eşinin bunu en son ne zaman yaptığını sorduğumda ise hiç yapmadı diye cevap vermişti. Sevgiyi göstermenin pek çok yolu var ve bazı insanlar sevgilerini göstermekte zorlanabilirler. Beklentilerinizi şekillendirirken lütfen bu konulara dikkat edin.

6. adım ise mükemmel olmaktan vazgeçmek olabilir. Yazının başında beş adım yazıyor şimdi burada 6. Adımdan bahsediyorum, bu kadar kusur olsunJ. Geçen hafta mükemmel olmayı bırakmak başlıklı ayrı bir yazı kaleme almış olduğum için kendimi tekrarlamak istemedim. Arzu edenler cumartesi günü yayınlamış olduğum yazıyı da okuyabilirler.

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ten + six =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.