BU DA GEÇER – BİR BİLGE

BU DA GEÇER – BİR BİLGE

Salgın başladıktan sonra Datça’da bir ev kiralayıp oraya giden Bilge ile telefonda görüşüyoruz. Ceyda hanım ile birlikte hepinize selam ve sevgilerini iletiyorlar. Durum kötüleşmeye başladığında konuştuğumuzda Bilge bana “bu da geçer” demişti, henüz kesin konuşmak için erken olsa bile Bilge’nin haklı çıkma olasılığı yüksek. Bu da geçti diyebileceğiz sanki yakında.

Bu da geçer felsefesini bir yoga ya da meditasyon tekniği olarak zor durumlarda uyguluyorum. Mümkün olursa bahçe veya bir ağaç altı en azından, olmadı balkonda, derin derin nefesler alıyorum ve kendime telkinde bulunuyorum, bu da geçer, neler geçmedi ki?

İnsanın üzülmesinin, sıkılmasının sebebi içinde olduğu durumun hep o şekilde devam edeceğini sanması aslında. Oysaki her şeyin sürekli değiştiği bir dünyada hiçbir şey uzun süre aynı kalmıyor.

Beyaz sayfalar açılıyor sıklıkla önümüzde, yaşadığımız zorluklardan dersler çıkararak, öğrenerek ilerliyoruz, sadece güneşli günlerde yol alarak hedefine varamaz insan diye güzel bir söz var, zaten yağmura hem bizim hem de doğanın ihtiyacı var.

Hayatın inişleri ve çıkışları var, çıkışları yönetmek kolay, inişleri yönetmek ise ustalık istiyor. İnişler ayrıca bir şekilde yaratıcılığımızı sınıyor ve artırıyor.

Bu da geçer felsefesinin önemli bir unsuru da değiştiremeyeceğiniz şeylere kısa süreli olarak teslim olmak ve olayları olduğu şekli ile geçici olarak kabul edebilmek.

Hayatını Değiştir isimli ikinci kitabımda başımdan geçen bir rafting macerasını anlatmıştım, soğuk ve hızlı akan nehire düştükten sonra ne zaman durumu kabul edip çırpınmayı bıraktım ve sakince suyun üzerinde kalmaya başladım işte o zaman kurtuldum.

Yaşadığımız her şey bir şekilde geçiyor, elbette izler kalıyor, sonra izlerin bazıları kapanıyor, hepsi yaşanmışlıkların ve bizim bir parçamız aslında, bunu böyle görebilmek insana iyi geliyor.

Şimdi kaldığımız yerden devam etme zamanı, hep birlikte daha iyisi ve daha güzelini oluşturma zamanı.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar