BÖYLE GÜNLERDE NELER YAPMALI? – BİR BİLGE

BÖYLE GÜNLERDE NELER YAPMALI? – BİR BİLGE

Önce ekonomik çalkantılar, sonra siyasi gelişmeler, derken hain saldırı derken gündem sürekli gergin. Hal böyle olunca en çok sorulan konulardan birisi de böyle günlerde ne yapabiliriz sorusu oluyor. Üzülmemek mümkün değil elbette, hayatın normal akışına dönmek ve devam etmek oldukça zor oluyor. 48 saat ara verdim ben de yazılarıma ve paylaşımlarıma. Diğer yandan bir şekilde devam etmek ve hayata tutunmak gerekiyor.

En iyi seçenek bir Bilge’yi ziyaret etmek gibi gözüktü, düştüm yola, vardım yanına. Aralık ayının ortasına yaklaştığımız şu günlerde güzel bir havaya denk gelmiştik. Bilge bahçedeki masasında karşıladı beni, kestane ayıklıyordu, “hadi yine şanslı günündesin” diyerek karşıladı beni. Biraz havadan sudan biraz da ülkedeki gelişmelerden bahsettik, özellikle en son saldırı onu çok üzmüştü.

“Bu aralar çok çalkantılı dönemlerden geçiyoruz ülke olarak” dedim.

“Hayat böyledir işte” diye başladı sözlerine. “İnişler ve çıkışlar kaçınılmazdır. Çıkışları yönetmek kolaydır, inişleri yönetmek ise bilgi ve deneyim, yani kısacası ustalık ister. İnişleri iyi yönetebilenler daha başarılı olurlar, çoğu zaman bütün farkı yaratan budur.”

“Kişisel olarak kendi ruh sağlığımız için neler yapabiliriz?” diye sordum konuşmanın bir yerinde.

“Zaman zaman içe dönmek gerekir, kendi ateşinle ısınmak. Doğada biraz zaman geçirmek, teknolojiden uzaklaşmak iyi olur, arada bir gel yürüyüş yap buralarda, biraz temiz hava al, aileni de getir. Bakıyorum insanlar sürekli haberleri ve tartışma programlarını izliyorlar, bu bir süre sonra insanı yorar evlat.”

“Haklısın, kendimi yorgun hissediyorum, pek çok kişi de öyle”

“Herkesin daha fazla gülmeye ihtiyacı var, bunu anlat insanlara, biraz güzel müzikler dinlemeye, biraz yola çıkmaya, yolculuk yapmaya. Vur patlasın çal oynasın yaşayın demiyorum ama biraz sakinleşmek ve huzur bulmak gerekiyor. Hayatı unutmadan yaşamamız gerekiyor ne olursa olsun.”

“Kaldığımız yerden devam etmeliyiz diyorsun anladığım kadarıyla.”

“Elbette; sadece kendi iyiliğimiz için değil Ülkemizin iyiliği için de kaldığımız yerden devam etmeliyiz. Bu ülke ne badireler atlattı, bunu da atlatacaktır.

Toplum olarak ihtiyaç duyduğumuz birlik ve beraberliği sergilemeliyiz.”

“Her şey her gün yeniden başlar” demiştin bana bir kere, onu unutamıyorum.

“Ve en karanlık saatler güneş doğmadan hemen önceki saatlerdir, umudunuzu kaybetmeyin” diye cevap verdi.”

Sevgi ile kalın.

Paylaş