BOLLUK VE BEREKET ÜZERİNE


Bolluk ve bereket hepimizin hayatında daha fazla görmek istediği unsurlar. Kimse daha fazla bolluk ve berekete hayır demeyecektir, peki daha fazla bolluk ve bereket yaratmanın yöntemleri neler olabilir. Ben kendi deneyimimi paylaşayım, arzu ederseniz hayatınızda uygulamaya çalışın veya daha güzeli kendi reçetenizi oluşturun.

Bolluk ve bereketi uzun yıllar çok dar anlamda algıladım, aklıma öncelikli olarak para gelirdi, hem de sadece nakit para. Daha sonraları buna maddi varlıkları ilave ettim, ev, araba, kıyafet, saat gibi. En sonra da işimi ve kariyerimi ekledim. Bundan beş yıl önce bana sorsanız bolluk ve bereketi bu şekilde tanımlayabilirdim. Yanlış değil ama oldukça eksik.

Daha sonraları kişisel gelişim ve koçluk ile çok daha fazla haşır neşir olup kendi iç yolculuğumda mesafe kat ettikçe bolluk ve bereketin zaman boyutunu fark ettim. Evet, para önemliydi ama zaman daha önemliydi, para kaynakları sınırsız olabilir ama zaman her durumda sınırlı. Para da zaman satın alabildiği ölçüde değerliydi. O gün bugündür ne zaman boş zamanım olsa bunun için şükretmeye ve değerli bir şekilde kullanmaya gayret ederim.

Sonra bolluk ve bereketin insan boyutunu fark ettim. Hayatınızda ne kadar çok güzel insan varsa o denli bolluk ve bereket içinde bir hayat yaşadığımızı anladım. Aile üyeleri, dostlar, arkadaşlar, komşular, çalışma arkadaşları, mahalledeki esnaf, hayatımızda bir şekilde yer alan insanların hepsi bizi zenginleştirme potansiyeline sahip. Çok zenginim bu açıdan, şükürler olsun.

Daha sonra bolluk ve bereketin sağlık boyutunu fark ettim, her şeyiniz varsa ancak sağlığınız yoksa diğer her şey önemini yitiriyordu. Üstelik sadece kendi sağlığınız da değil çok yakın olduğunuz insanların sağlık durumları da buna dahil edilmeli.

İkinci çocuğumun doğumundan sonra bolluk ve bereketin çocuk sahibi olmak ile ilgili bir boyutunu keşfettim, ağaçların meyve vermesi gibi insanların da meyvesi çocuklar.

Bolluk ve bereket ülkesinde yaşıyoruz, her tarafımız doğal güzelliklerle çevrili, eğer Türkiye’de doğduysanız veya yaşıyorsanız bolluk ve bereket size de yakın olmalı.

Bütün bu keşiflerimden sonra da şükrettiğim şeylerin sayısı gün geçtikçe hızla arttı. Ben yazılı olarak ve her gün şükretmeyi çok seviyorum.

Hayatınıza daha fazla bolluk ve bereket getirmek istiyorsanız uygulamanızı önerebileceğim 3 yöntem var. Bunlardan ilki; bolluk ve bereket tanımınızı olabildiğince genişletmek, sahip olduklarınızı bu gözle lütfen bir kere daha gözden geçirin.

İkinci yöntem ise sahip olduklarınıza daha fazla ve içten gelen bir şekilde şükretmektir. İster benim yaptığım gibi yazılı bir şekle büründürün ister sadece içinizden geçirin.

Son yöntem ise hayatınızdan yetersizlik enerjisini çıkarmak ile ilgili. Yeterince uyuyamıyorum, yeterince spor yapamıyorum, yeterince zaman ayıramıyorum gibi düşünceleri ve söylemleri hayatınızdan çıkarmaya çalışın, ya yeterince yapın ya da şikayet etmeyin. Bunlar farkında olmaksızın yetersizlik hissini besleyen kalıplardır. Yetersizliğin olduğu yerde bolluk ve bereketin yeşermesi daha zordur.

Bolluk, bereket ve sevgi ile kalın.

P.S.: Eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 + seven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.