BOLLUK VE BEREKET DÜŞÜNCEDE BAŞLAR

BOLLUK VE BEREKET DÜŞÜNCEDE BAŞLAR

Bu akşam yayınladığım Yarına Not bu şekildeydi. Hepimiz daha fazla bolluk ve bereket istiyoruz. Ayrıca biliyoruz ki düşüncelerimiz aracılığı ile belli ölçülerde yaşadıklarımızı etkiliyoruz. O halde daha fazla bolluk ve bereket için yeni bir düşünce tarzı yaratabiliriz.

Yeni düşünce tarzımızın yapı taşları neler olabilir?

Her şeyden önce bolluk ve bereketi geniş olarak tanımlamaya ve bu tanımı içselleştirmeye çalışmalıyız. Bolluk ve bereket sadece para ya da maddi zenginlik değildir, elbette onlar da bolluk ve bereketin önemli bir parçasıdır ama tamamı değillerdir.

Sağlıklı olmak; sevgi bağlarına sahip olmak, bir işimizin olması, yeteneklerimiz, ilgi alanlarımız, bize her gün karşılıksız olarak verilen zaman hepsi bolluk ve bereketin parçalarıdır.

Biraz klasik gelecek ama yine de söylemek zorundayım; şükrederseniz daha fazlasına kavuşmanız kolaylaşır. Elimizdekilere şükretmek ile daha fazlasını istemek arasında bir çelişki yok; elinde olana şükredene, değerini bilene daha fazlasını sunar hayat.

Bolluk ve bereketin en önemli saç ayağı, eksik olana değil var olana odaklanmaktır. Neyim eksik, neyi henüz yapamıyorum diye düşünmek değil tam aksine neler yapabiliyorum onu görebilmektir.

Bodrum Masalı dizisinin bir bölümünde vardı; “sen kıt akıllı mısın kızım, var olana sevinmeye, yok olana üzülmeye mi geldin bu dünyaya” şeklindeydi diyalog hatırladığım kadarıyla.

Hayatınıza daha fazla bolluk ve bereket getirmek istiyorsanız uygulamanızı önerebileceğim 3 yöntem var. Bunlardan ilki; bolluk ve bereket tanımınızı olabildiğince genişletmek, sahip olduklarınızı bu gözle lütfen bir kere daha gözden geçirin.

İkinci yöntem ise sahip olduklarınıza daha fazla ve içten gelen bir şekilde şükretmektir. İster benim yaptığım gibi yazılı bir şekle büründürün ister sadece içinizden geçirin.

Son yöntem ise hayatınızdan yetersizlik enerjisini çıkarmak ile ilgili. Yeterince uyuyamıyorum, yeterince spor yapamıyorum, yeterince zaman ayıramıyorum gibi düşünceleri ve söylemleri hayatınızdan çıkarmaya çalışın, ya yeterince yapın ya da şikayet etmeyin. Bunlar farkında olmaksızın yetersizlik hissini besleyen kalıplardır. Yetersizliğin olduğu yerde bolluk ve bereketin yeşermesi daha zordur.

Bolluk, bereket ve sevgi ile kalın.

Paylaş