Biz Çocuklardan Neler Öğrenebiliriz?


Biz çocuklardan neler öğrenebiliriz isimli bültenimizle beraberiz. Bu bülltende anlatılanlar Hayatını Seç isimli kitabımdan alınmıştır.

Benim görüşüme göre hayat oyununda ulaşılabilecek en üst nokta yani ustalık seviyesi hayatın akışı ile birebir uyumlu hale gelebilmektir.

Hayatımız bilinçli veya bilinçsiz olarak bir kutudan diğerine geçerek devam eder. İsteklerimizi elde ettiğimizde yeni isteklerimiz oluşur ve yeni bir kutuya geçmemiz gerekebilir. Farkındalıklarımız arttıkça, egzersizlerle tecrübe kazandığımızda ve bağımlıklarımızdan kurtulduğumuzda kutular arası yolculuğu artık otomatik olarak fazla düşünmeden yapar, bundan da büyük keyif alırız. Aynı otomobil kullanırken olduğu gibi artık hangi ayağımızla hangi pedala basacağımızı düşünmeyiz, yoldan ve yolculuktan büyük keyif almaya başlarız.

Diğer her konu için geçerli olan öğrenme aşamaları kişisel gelişimimiz için de geçerlidir.

1)      Bilinçsiz yetersiz (bebeklik dönemi)

2)      Bilinçli yetersiz (biliyoruz ancak uygulayamıyoruz)

3)      Bilinçli yeterli (bildiğini uyguluyor)

4)      Bilinçsiz yeterli (bildiğini düşünmeden otomatik olarak uyguluyor)

1’den 4’e olan yolculuğumuz yukarı doğru kesintisiz bir çizgi şeklinde olmak zorunda değildir. Hatta çoğu zaman doğal bir akışta gerilemeler, kesintiler yaşanması gözlemlenir.

Bunlar sizi korkutmasın, devam etmeyi seçin.

Bilinçsiz yeterli olarak hayattan en üst düzeyde keyif alma, insanın hayatın doğal akışı ile birebir uyumlu hale gelmesi ve bu akışta kendini mutlu hissetmesi ile olur. Kendimizi akışa bıraktığımızda ve gelişen her olayın bizi mutluluğa götürdüğünü düşündüğümüzde bu aşamaya ulaşırız. Her şey olması gerektiği gibi olmaktadır ve hayatın çok güzel olduğunu hissederiz.

Çocukken yakından deneyimlediğimiz ancak büyüdükçe unutmaya başladığımız bir duygudur bu. Küçük çocukları gözlemleyin, hayatlarının %99’u akışta geçer, istekleri konusunda bağımlılıkları, korkuları ve onları sınırlandıran inançları olmadığı için ister, hayal eder, sahip olur veya olamaz ama mutlu bir şekilde hayatlarına devam ederler. Sürekli bir gülümseme halindedirler.

Çocuklar bir şey istediklerinde veya hayal ettiklerinde asla nasılına takılmazlar. Bizlerde bunu hatırlamalıyız, nasıl olacağı bizim işimiz değildir ve seçenekleri kısıtlamaktan başka bir işe yaramaz. Evren, teslimatı en doğru şekilde yapacaktır. Nasılına takılmadığınızda ve anda kalmayı seçtiğinizde istediğiniz bir şeyi yaratmak çok daha kolay olacaktır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 + eleven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.