BİRLİKTE AŞKLA YAŞLANACAĞIN KİŞİYİ BUL

BİRLİKTE AŞKLA YAŞLANACAĞIN KİŞİYİ BUL

Geçenlerde bir arkadaşımla buluştuk, bana çok etkilendiği yaşlı bir çifti anlattı. Dışarıda yürüyüş yaparken rastlıyormuş onlara, ellerini hiç bırakmadan yapıyorlarmış her şeyi, konuşuyorlar, yürüyorlar, birbirlerinin gözlerine bakarak ve el ele hep. Ben de böyle bir aşk istiyorum dedi. Birlikte aşkla yaşlanmak güzel bir şey, kendi deneyimimde yer alan ve aşılamaya çalıştığım harika bir duygu gerçekten.

Ben aşkı en büyük özgürlük olarak tanımlıyorum. En kuvvetli duygumuzu, yani sevmeyi özgür bıraktığımız yer aşk olduğuna göre, en büyük özgürlük de aşık olmaktır aslında. Ve özgürlük bizi en çok mutlu eden değerlerin başında gelir. Bunu anlamak için kendinizi özgür hissettiğiniz anları düşünmeniz yeterli.

Diğer yandan; aşık olmak ile birisiyle ilişkide olmak farklı şeylerdir, bazen bu noktada değişik bir bakış açısı işe yarar.

Uzun süreli ve mutlu bir ilişki için benim görüşüme göre aşkın dışında, sevgi, dostluk, güven gibi unsurlar da gerekir.

İnsan hayatı boyunca birden fazla defa aşık olur ama her ayrılıkta sanki bir daha aşık olmayacakmış gibi üzülür, bu da bir ölçüde doğaldır. Aşık olduğumuzda beynimizin salgıladığı kimyasallar uzun bir süre sağlıklı bir şekilde düşünmemizi bile engelleyebilir.

Aşkın süresi var mı? Bilmiyorum, her aşk için farklıdır herhalde, kimi 1 yılda bitirir kimi arkadaşımın anlattığı örnekte olduğu gibi ömür boyu sürer. Aşk bir şeylere dönüşür, bu dönüştüğü şey çoğu insanın hoşuna gider genelde ve onu aşk olarak tanımlamaya devam ederiz. Önemli olan bizim tanımlarımızdır zaten.

Aşk ile ve mutlu ilişki ile ilgili gözden kaçan hususlardan bir tanesi de bence kişinin kendisi ile olan ilişkisi. Kişi kendi kendine mutlu değilse bir başkası ile birlikteyken mutlu olması da çok zordur. Mutluluğunuzu bir başkasına aşık olmaya veya onunla olan ilişkinize bağlamayın lütfen, kendi mutluluğunuz üzerinde çalışın, bu sizinle ilgili bir şey.

Kendisi ile barışık insanların çok çekici olduğunu düşünmemiz de bu yüzdendir. Kendisine güvenen, mutlu insanlara daha kolay aşık olduğumuzu söyleyebilirim.

Aşkı aramanızı, bulduğunuzu düşündüğünüzde keyfini çıkarmak için elinizden geleni yapmanızı tüm kalbimle tavsiye edebilirim. Sakın daha önceki ilişkilerinizde yaşadığınız acılardan dolayı kendinizi aşka kapatmayın, bu kendinizi kısıtlayıcı bir inancın içine hapsetmekle eş anlamlıdır.

Aşk ile kalın.

Not: Koruncuk Vakfı Yararına yayımlanmış olan Bir Hayat Mutluluk Kitabında bu konuda bir yazım yer almaktadır, English Home mağazalarından ulaşabilirsiniz

Paylaş

Önerilen Yazılar