BİRAZ DA YAPMIŞ OLDUKLARINA ODAKLAN

BİRAZ DA YAPMIŞ OLDUKLARINA ODAKLAN

Hayatı bir yapılacaklar listesi gibi yaşıyoruz eğer dikkat etmezsek. Hepimizin elinde cebinde bilgisayarında bir yapılacaklar listesi var, bazıları kısa vadeli bazıları ise daha uzun vadeli maddeler içeriyor. Buna karşı değilim, hatta benim de listelerim var. Diğer yandan; bu listelerdeki maddeler bir yandan azalırken bir yandan artıyor ve bunun getirdiği anlamsız bir koşturmanın içinde buluyoruz kendimizi kimi zaman.

Bunun için değişik bir yöntem önereceğim bugün, ben de zaman zaman, örneğin üç ayda bir yapıyorum ve yararını gördüğüm için sizlerle de paylaşmak istedim.

Elime kağıdı kalemi aldım ve son üç ayda yapmış olduğum, gerçekleştirmiş olduğum şeyleri sıraladım, yazdıkça açıldı kalemim ve ne kadar çok şey yapmış olduğumu fark ettim, bazen de günlüklerime geri dönüp oradan yardım aldım. Sonuçta listemi tamamladım ve kendimi harika hissettim. Yapılacaklar listesi ise çoğu zaman daha gergin hissetmemize neden oluyor, bu nedenle arada bir yapmış olduklarımıza, başarmış olduklarımıza odaklanmakta yarar var.

Neler mi yapmışım; her şeyden önce altıncı kitabımı piyasaya çıkarmışım, Mutluluğun Şifresi – Bir Bodrum Hikayesi benim de çok severek tekrar tekrar okuduğum bir kitap oldu. Yaşam amacını bulmak ile ilgili güzel seminerler yapmışım. Özgüvenle Sınırları Aşmak seminerini de yapmışız. Güzel yazılar yazmışım, paylaşımlarda bulunmuşum. Ailemle zaman geçirmişim, kızlarımla güzel oyunlar oynamışız, son zamanlarda biraz ihmal etmiş olsam da arkadaşlarımla da bir iki güzel buluşma sıkıştırmışız araya. Spor yapmaya devam etmişim soğuk havalara rağmen. İşte siz de bunun gibi bir liste hazırlayabilirsiniz.

Çok sevdiğim bir Yarına Not var; hep ileriye bakıp ne kadar yolu kaldığını düşünmemeli insan, biraz da geriye bakıp ne kadar çok yol almış olduğunu görmeye çalışmalı.

Hayat bir yarış değil ama maalesef zaman zaman bunu unutuyoruz, çevremizden de olumsuz etkilenerek bir tür yarışın içine atıyoruz kendimizi ve yapılacaklar listesi giderek uzuyor hayat kısalırken. Bugün farklı olsun.

Sevgi ile kalın.

Not: Tüm kitaplarıma D&R mağazalarından ve diğer kitapçılardan ulaşabilir, internet şubesi üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Paylaş