BİRAZ DA KENDİNİZE HAYRANLIK DUYUN


Geçen akşam paylaştığım Yarına Not bu şekildeydi, biraz da yapabildiklerine odaklan ve kendine hayranlık duy. Bu konu niye önemli? Bir gözlemimi paylaşmak istiyorum, çoğu zaman kendimize fazla yükleniyoruz, adeta dövüyoruz kendimizi. Tamam hepimizin beğenmediği özellikleri var, değiştirmek istediği şeyler var ama bunun ölçüsünü kaçırmamak lazım, her şeyde bir denge hali genel olarak iyidir.

Yaptığınız her şeyi yanlış veya eksik olarak görmek, sürekli neyin olmadığına ya da yanlış gittiğine odaklanmak bir süre sonra sizi çok mutsuz bir insan haline getirir. Oysa ki yapmak istediğimiz her şeyi daha mutlu olmak adına istemiyor muyuz?

Çok istiyorsanız zaman zaman bir bilanço çıkarın, ben bugüne kadar neleri başardım (neleri başaramadım değil), bunu yaparken hangi özelliklerimden yararlandım gibi bir liste. Ondan sonra da bundan sonra yapmak istediklerinizi yazın, ama çıtayı çok yukarı koymayın, dengeli olsun. Bugünden itibaren neleri farklı yapabileceğinizi de ekleyin, kimlerin yardımını alabilirsiniz, her şeyi tek başımıza yapmak zorunda da değiliz.

İnsanlar sadece sorumluluklarını tespit edip bunları yerine getirebilir, hayatın doğası gereğince sonuçlar garanti edilemez, 2+2 her zaman 4 etmeyebilir, bazen sabırlı olmak gerekir, bazen olanı kabul etmek gerekir, bazen de daha fazla çaba sarf etmek yararlıdır, bütün bunları ayrıştırabilmek de sadece bilgi ile olmaz deneyim şarttır.

Deneyim için hata yapmak da önemlidir, hiç hata yapmadan öğrenilmez, önemli olan aynı konuda aynı hataları sürekli tekrarlamamaktır.

Gün içinde en çok kendimizle muhatap oluyoruz, kendimize öyle şeyler söylüyoruz ki bazen başkası söylese kesin kavga çıkar. Sadece bunu değiştirseniz hayatınızda kısa sürede çok şey değişebilir.

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır, sizin de bazı yöntemleriniz var, bir şeyi düşünme ve halletme şekliniz var, bunların hepsini yanlış kabul edip bir yere varamayız. Değişim dediğimiz şey bir insanı alıp baştan yaratmak değil, sadece esneme paylarından yararlanıp küçük değişiklikler yaratmak, kaldıraç etkisini kullanmak ve özü muhafaza etmektir.

Hepimiz çok değerliyiz ve her şeyi hak ediyoruz. Elbette bunun için düşüneceğiz, hayal kuracağız ve çalışacağız. Ama en az bunlar kadar önemli bir husus da kendimizle yapıcı bir şekilde konuşmak, kendimizi takdir etmek ve değer vermektir.

Eğer hayatınızda bir şeyler ters gidiyorsa bu dediklerimi düşünün lütfen, kendinizle daha farklı konuşmaya başlarsanız işler hızlıca yoluna girebilir. Bir çocuğa laf anlatır gibi sakince, güzelce konuşmak gerekir, hoyratça değil.

Kendinizle güzel konuşmalar yapacağız, kendinize hayranlık duymaya başlayacağınız güzel bir gün diliyorum. Kendine hayranlık duyarak yaşamak çok abartmadığınız sürece doğru bir yaklaşım olabilir.

Sevgi ile kalın.

Not: Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarıma D&R ve diğer kitapevlerinden ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar