BIRAK HAYALLERİN SENİ YANSITSIN


Benim işim insanların hayallerini gerçekleştirmeleri için onlara yardımcı olmak, rehberlik etmek. Mutlulukla Değişim Programı’na katılan danışanlarıma söylediğim bir sözü ve bana çağrıştırdıklarını bugün sizlerle paylaşmak istedim, bırak hayallerin seni yansıtsın.

İnsanoğlu hayallerine doğru yol alabilen bir varlıktır ve onları gerçekleştirme potansiyeline sahiptir. Geriye dönüp baktığımda hayallerimin önemli bir kısmını gerçekleştirmiş olduğumu görüyorum. Bu durumda olan sadece ben değilim, danışanlarım, çevremdeki diğer insanlar da öyle, sizler de öylesiniz. Düşündüğümüz, hayal ettiğimiz şeyleri yaratma potansiyeli hepimizde aynı ölçüde mevcut.

Hayallerimizin çoğu gerçek oluyorsa (yani dualarımız kabul oluyorsa) ne düşlediğimize daha fazla dikkat etmeliyiz. Hayaliniz gerçekten size mi ait, yoksa bir başkasının (örneğin ailenizin) veya toplumun genelinin ne düşüneceğini dikkate alarak mı hayal kuruyoruz, bir şeyler istiyor ve deli gibi çabalıyoruz? Basit bir soru gibi gözükebilir ama derinlemesine düşünün lütfen.

Sizleri öncelikli olarak bir hayallerim listesi yapmaya davet ediyorum, mümkünse lütfen bunu yazılı olarak yapın. Örnek olması açısından yılbaşında yapmış olduğum kendi listemi paylaşıyorum, 6 ay önce hazırlamıştım.

Daha büyük bir eve taşınmak, kendime ait bir çalışma odam olması.

Daha fazla seyahat edebilmek, özellikle de 2-3 günlük kısa Avrupa seyahatleri

Biraz daha fazla para kazanmak

Yeni kitaplar yazmak, bu kez daha yüksek satış rakamlarına ulaşmak

Mümkünse sıfır bir otomobil satın almak (dizel, otomatik).

Listenizi oluşturduktan sonra şöyle sakin bir kafa ile listenizi inceleyin lütfen, bakalım neler fark edeceksiniz?

Kendi adıma bu incelemeyi yaptığımda ilk fark ettiğim şey şu oldu, listemdeki şeylerin önemli bir kısmı daha çok para kazanmamı ve daha çok para harcamamı gerektiriyordu. İkinci farkındalığım ise bazı hayallerimin başarmak ile ilgili olmasıydı. Üçüncü ve son tespitim ise belki de en önemlisi oldu. Hayallerimin çoğu orta ve uzun vadede gerçekleşebilecek şeylerdi (benim düşünceme göre), oysa listede iki üç tane kısa vadede yapabileceğim şey olsaydı harika olurdu. Ben bugünde yaşıyordum, hayallerim ise biraz uzak bir gelecekte.

Bu farkındalıklarımdan sonra kendime bazı sorular sorarak hayaller listemi yeniden şekillendirmeye karar verdim, önceliğim hayaller listemin yaşamımı daha dolu hale getirmesi oldu. Mutlu ve huzurlu bir hayatın benim için bileşenleri ne olabilir diye sordum kendime, para elbette önemli, bunun dışında ise zaman ön plana çıkıyor. Kendime, sevdiklerime daha çok zaman ayırabilmek.

Daha çok zamanımız olmasını istiyorsak bunun yöntemleri neler olabilir? Daha az çalışıp benzer sonuçlar elde edebilir miyiz, yapmaktan vazgeçebileceğim ve bana zaman kazandıracak neler olabilir, hayatımda neleri azaltabilirim sorularını kendime sorup cevapları üzerinde düşündüm.

Son olarak da kendime gerçekten güçlü bir soru yönelttim. Hayatımda işler yolunda gittiğinde durum neye benziyor, neler yapıyorum, zamanımı nasıl geçirmeyi seçiyorum?

Sizin de bu sorunun cevabı üzerinde düşünmenizi istiyorum.

Kendi yanıtlarımı örnek olması açısından paylaşıyorum.

Ailemle daha fazla zaman geçiriyorum, daha fazla spor yapıyorum, daha sağlıklı besleniyorum, yemek pişiriyorum (yumurta ve salata gibi basit şeyler), dinlenmeye daha fazla zaman ayırıyorum, daha fazla kitap okuyorum, sinemaya gidiyorum, hafta sonlarında kısa geziler yapıyoruz, piknik düzenliyoruz, çocuklarla daha fazla oyun oynuyorum, hobilerime zaman ayırıyorum, annemi ve kardeşimi daha çok görüyorum, arkadaşlarımla daha sık buluşuyorum.

Bana keyif veren veya benim için bir anlamı olduğunu düşündüğüm şeyleri yapıyorum sonuçta. Ve bunun hayaller listem ile yakından uzaktan bir ilişkisi yok. Şaşırdınız mı, şaşırmayın lütfen, muhtemelen sizin için de durum aynı.

Yeni hayal listem, biraz uzunca da olsa tek maddeden oluşuyor.

Sevdiğim işi yaparak ailemin geçimini temin etmeye devam etmek ve bunu yaparken sevdiklerime ve sevdiğim şeylere daha çok zaman ayırabilmek.

Sizin tek maddelik hayaliniz ne olurdu?

Sevgi ile kalın.

 

 

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.