BOŞ YERE KENDİNİZİ ÜZMEYİN – ÖNEMSİZ ŞEYLERİ UNUTMAK

BOŞ YERE KENDİNİZİ ÜZMEYİN - ÖNEMSİZ ŞEYLERİ UNUTMAK

Hayatta en önemli seçimlerimizden bir tanesi de neye önem verip neye önem vermeyeceğimiz konusundaki seçimimizdir. Benzer şekilde neye üzülüp neye üzülmeyeceğimiz de önem vermemiz gereken bir konu.

Koronavirüs nedeniyle zor bir dönemden geçiyoruz. Zaten yeterince üzüntülü haber duyuyoruz ya da izliyoruz. Bu dönemde bir de kendi hayatımızdaki aslında çok da önemli olmayabilecek konulara üzülürsek işimiz zorlaşır. Önemsiz şeyleri unutmak becerimizi geliştirmeliyiz.

Geçenlerde bir danışanım ile yaptığımız görüşmede ilişkisi ile ilgili olarak yaşadıkları ufak bir sorundan ve bu sorunun onu nasıl üzdüğünden bahsetti. Ben de ona “bundan bir yıl sonra bu konuyu hatırlayacak mısınız” diye sorduğumda, “muhtemelen ikimiz de bir hafta bilemedin bir ay sonra bu konuyu unutmuş oluruz, unutmak istiyorum zaten” diye cevapladı.

Bu yaklaşımı olabildiği ölçüde uygulamaya çalışmalıyız. Gerçekten önemli şeyler için üzülme becerimizi de ancak bu şekilde koruyabiliriz diye düşünüyorum. Bir yıl sonra hatırlamayacağınız şeyler için üzülmeyin. Bu ayırımı yapabilmek için de geçmişi biraz hatırlayabilmek işimizi kolaylaştırıyor, ben düzenli günlük tuttuğum için şanslıyım. Günlük tutmanın faydaları saymakla bitmez.

Öyle bir dönemden geçiyoruz ki hepimizin biraz daha umutlu, iyimser ve neşeli olmaya ihtiyacı var, kendi işimizi zorlaştırmayalım, çoğu zaman incir çekirdeğini doldurmayacak konular için tartışabiliyor ya da üzülebiliyoruz.

Bu dönemde hepimizin ilişkiler ve iletişim konusunda biraz daha dikkatli davranmaya ihtiyacımız var. İçinde olduğumuz süreci yalnız başımıza değil birlikte olduğumuz ve sevdiğimiz insanlarla birlikte atlatacağız. İlişkiler üzerine veya ilişkiler hakkında bir şey söylemem gerekirse de bence her zamankinden daha fazla sevgiye ihtiyaç var.

Küçük şeyleri önemsemekten ve küçük şeyleri dert etmekten, sorun yapmaktan en azından bu dönem için vazgeçelim, üç aylık bir mola verelim buna, bir huzur sokağı yaratalım içimizde.

Bu şekilde hepimiz daha huzurlu ve rahatlamış hissedebiliriz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar