BİR YERLERDEN BAŞLA


Bazen tıkanıp kalırız hayatta, kendimizi hayallerimizden uzağa sürüklenmiş gibi hissedebiliriz. Yapmak istediğimiz pek çok şey vardır ancak bir türlü nereden başlayacağımızı bilemeyiz. Benzer bir durumda iseniz bu yazı belki işinize yarayabilir.

Yılbaşına sadece 4 ay kaldı, zaman hızla akıp geçiyor. Mutlulukla Değişim Programı 5-6 Eylül hafta sonu başlıyor, ortalama 3-4 aylık bir sürede kendimizi ve hayatımızı değiştirmek üzere çalışıyoruz. Büyük ve önemli değişimler hep içeriden başlar, bu yüzden bir yerlerden başla derken kastettiğim şey kendimizle ilgili bir yerlerden başlamak.

Ben önerilerimi paylaşayım, siz de aklınıza yatanları uygulayın veya kendi reçetenizi oluşturun, yeter ki bir yerlerden başlayalım.

Öncelikle affetmek ile başlayalım. İnsan en çok kendini affetmekte zorlanır. Diğer yandan affedemediğimizde sırtımızda ağır bir yük ile ilerlemeye çalışırız, bu nedenle başlamak zordur. Gelin bugün kendinize bir mektup yazın, eteğinizdeki taşları dökün, sonra da mektubu yok edin, alın size basit ama etkili bir affetme egzersizi işte.

Sonra biraz özgüvenimizi geliştirelim ( bu konuda daha kapsamlı bir yazı hazırlıyorum). Başardığınız neler var bu yıl, küçük veya büyük fark etmez, kısa bir listesini yapın. Ayrıca hemen bugün kendinizi başkaları ile kıyaslamayı bırakın. Hayat bir yarış değil, herkesin yolculuğu farklıdır.

Biraz da mutluluk üzerine düşünüp yazmanızı rica ediyorum. Belki de esas başlamanız gereken yer burasıdır. Sizi en çok mutlu eden şeyler neler, bunları en son ne zaman yapabildiniz, en son ne zaman gerçekten güldünüz?

Sonra da her çalışmanın olmazsa olmaz parçası şükretmek. Sahip olduğunuz pek çok şey başka kişilerin sadece hayalini süslüyor olabilir. Sağlığınız, aile bağlarınız, arkadaşlarınız, işiniz, vb sahip olduklarınızın kısa bir listesini yapmanız harika olacaktır.

Bir sonraki aşama ise hayallerimizin bir listesini yapmak ve bu yılın kalan dört ayında gerçekleştirebileceğimiz bir tanesini seçmek.

Sağlık, para ve sevgi çok önemlidir. Nereden başlayacağımı bulamadım diyorsanız bu alanlarda bir hamle yapın. Sağlığınız için kötü bir alışkanlığınızı bırakın veya spora başlayın, para biriktirmeye başlayın, mevcut bağlarınızı kuvvetlendirin veya yeni bir çevre edinin.

Duygularınızı da içeren kısa yazılar yazın, hayallerinizi de yazın, hem rahatlarsınız hem de geleceği şekillendirirsiniz.

Bugün bazı şeyleri değiştirmeye başlamak hayatınızın geri kalan bölümünde daha tatmin edici ve daha mutlu bir hayat yaşamanızı sağlayabilir.

Sevgi ile kalın.

Not: Bir yerlerden başlamak için güçlü bir değişim dönüşüm çalışması olan Mutlulukla Değişim Programına katılabilirsiniz. Ekim ayı için kayıtlar başlamıştır. Bilgi için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 + five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.