BİR TATİL YAZISI – BODRUM


Gelin bugün bir değişiklik yapalım, kişisel gelişim ve koçluk yerine bir tatil yazısı okuyalım. İmkanı olanlar için Bayramdan sonra tatil mevsimi tam olarak başlıyor. Aile büyüklerimizin yazlıkları Bodrum’da olduğu için uzun bir süredir yaz tatilimizi Bodrum’da yapıyoruz, bugün size bu güzel ilçe hakkında bildiğim ölçüde biraz rehberlik yapacağım eğer kabul ederseniz.

Cevat Şakir’in meşhur sözüdür, “senden öncekiler de böyleydiler akıllarını hep Bodrum’da bırakıp gittiler”. Bodrum’un aklınızda güzel yer etmesini istiyorsanız buraya mümkünse Temmuz ve Ağustos ayları dışında bir zamanda gelmeye çalışın, yarımada bu aylarda çok sıcak, çok kalabalık ve çok pahalıdır. Ayrıca tatilinizi iyi planlamanızı öneririm.

Bodrum Merkez’de eğlencenin adresi Marina Yat Klübü’dür, burada çeşitli sanatçılar ve gruplar sahne alır, canlı müzik 23.00 gibi başlar. Müzik dinlemeden önce güzel bir yemek yiyelim diyorsanız karşısındaki sokağın içinde Malades vardır, Süleyman ve Zeynep burayı işleten çok tatlı bir çift. Mezelerine doyum olmaz, fiyatlar Bodrum standartlarına göre nispeten hesaplıdır. Deniz manzarası olmadan yemek yemem diyorsanız Gemibaşı’nın terasından yer ayırtabilirsiniz.

Ben balık yemek için biraz yol yapmayı göze alıp Gümüşlük ile Turgutreis arasındaki Kadıkale’de bulunan Yalı Restoran’a gidiyorum. Önünden denize girebileceğiniz bu salaş balıkçıda akşam yemeğinizi gün batımına denk getirmeye çalışın. Bodrum’da en hesaplı balık yenebilecek benim bildiğim yer burasıdır. Ramazan Bey sizinle ilgilenip masanızı en güzel şekilde donatacaktır.

Balık demişken Bodrum’da balık fiyatları oldukça pahalıdır, bu kadar para verip yediğim balığın deniz balığı olduğundan emin olmak istiyorum diyorsanız levrek ve çipura yerine daha büyük olan lagos gibi balıkları tercih etmenizde fayda var.

Kadıkalesi’ndeki yemeğinizden sonra Gümüşlük’e gidebilirsiniz. Burada ben restoranların yan yana dizildiği sağ taraf yerine daha karanlık ve salaş olan sol tarafa giderim. Club Gümüşlük ile başlayan bu bölgede Jazz Cafe’de gerçekten güzel müzik dinleyebilirsiniz, en sonda ise benim favorim Özak Pansiyon var. Burada çok tanınmış sanatçıların sürpriz konserlerine denk gelebilirsiniz.

Denize girmek için benim favorim Gündoğan. Yarımadanın belki de denizi en derin ve temiz olan koylarından birisidir. U şeklinde bir koy olduğu için nispeten rüzgara ve dalgaya kapalıdır. Koyun merkezinde ve sol tarafında onlarca beach club vardır. Sol tarafta Cennet Otel’in önünden başlayarak Baia Otel’e kadar her yerde gönül rahatlığı ile denize girebilirsiniz. Buradaki işletmelerin çoğu kişi başı günlük 50-60 TL harcama yapmanızı beklerler.

Ben daha çok Casa Mia’ya gidiyorum, arkadaşlarım bu otelde konaklarlar ve memnun kalırlar. İskelesi keyiflidir, iskelenin yanındaki küçük kumsalı çocuklu aileler için uygundur. Yaşar Bey ve ekibi güneş altında konukları memnun etmek için ellerinden geleni yaparlar. Mutfağı oldukça lezzetlidir, akşam yemekleri için de tercih edebilirsiniz.

Uygun fiyatlı bir yemek isterseniz Gündoğan’da pazarın kurulduğu yerde bulunan Toprak Ana’yı da tavsiye edebilirim. Kahvaltısı çok meşhurdur, ayrıca harika çiğ börek yaparlar.

Yalıkavak eskiden daha güzel bir yerdi, Marina açıldıktan sonra eski dokusunu yitirdi. Elbette bu benim fikrim. Yalıkavak’ın çarşısı güzeldir, burada Bitez Dondurmacısı’nda onlarca çeşit arasından seçim yapmakta zorlanabilirsiniz, belediye çay bahçesi her daim güzel ve kalabalıktır. Teras Bar eski barları ve müzikleri özleyenler için güzel bir alternatiftir.

Yalıkavak Marina’da yemek için çok alternatif var, Günaydın, Nusret, Balıkçı Sait ilk aklıma gelenler. Eğlenmek için ise Agency Bar güzeldir. Burada canlı müzik olur genellikle, rezervasyon yaptırmanızı öneririm. Bir tüyo vereyim, ikinci katta yer alan Bitez Dondurmacısı’na giderseniz hem güzel bir dondurma yersiniz hem de Agency Bar’dan gelen güzel müziği dinleyip harika manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Marina’yı geçtikten sonra onlarca balıkçının yer aldığı bir koy vardır, Memedof, Çimentepe her daim popüler ve doludur.

Yalıkavak’ta en güzel deniz Dodo Beach ve devamındaki halka açık plaj’dır. Dodo Beach’e giriş ücretlidir, harika bir doğada yer alan bu tesiste bence gereksiz yere çok yüksek sesli müzik çalıyorlar, daha çok gençlere hitap ediyor bu haliyle. Halk plajına öğleden önce gitmenizi tavsiye ederim. Sabah erken saatlerde gittiğinizde hem güneşi hem de ayı seyrederek yüzebilirsiniz.

Yalıkavak Tilkicik Koyu ve civarında ise Albüm Beach, Magi Beach, X Beach gibi çok sayıda plaj klübü yer alır. Buralara giriş için ücret ödemeniz gerekir, kişi başı 60 ila 120 TL arasında değişir. Yediğiniz içtiğiniz giriş parasından düşülür.

Belediye bu yıl Yalıkavak Merkez’den Tersane’ye giden koya çok sayıda ücretsiz şezlong ve minder yerleştirdi. Burası yürüyüş yolu olarak da çok güzeldir. Sabah erken giderseniz deniz güzeldir, öğleden sonra genellikle rüzgarın artması ile biraz dalga yapar.

Türkbükü magazin basınından takip edebileceğiniz popüler mekanların yan yana sıralandığı bir yer. Eskiden Maki Otel adıyla işletilen otel bu yıl No 81 oldu. Koyun en sonunda yer alır. Ondan hemen önce denizin üstünde iskelesi olan bir çay bahçesi vardır, denize sıfır masalarda çay içip koyu izleyebilirsiniz. Yok ben gece eğlenmek istiyorum diyorsanız Arnavutköy Balıkçısı’nda yemek yiyip hemen karşısındaki Sess Bar’a geçebilirsiniz. Koyun en başındaki Miam ve Garo’s ta güzel lokantalardır. Fiyatlar konusunda bir yorum yapmak istemiyorum, ama balık yemeden önce fiyatını sormakta fayda var.

Bodrum çok büyük bir yarımada, benim anlattıklarım sadece onda biri belki. Mandıra Filozofu’nun çekildiği yerleri görmek isterseniz Mazı’ya gitmelisiniz, Bodrum’un biraz dışında olmakla birlikte eski Bodrum’a benzeyen tek yer burası kaldı sanırım.

Bu uzun yazıyı sabırla okuduğunuz için teşekkürlerimi sunuyorum, yarın Diğer İnsanlar Ne Düşünür isimli yazımızla kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.