BİR SORUNU ÇÖZMENİN EN ZOR 2 YOLU


Mutlulukla değişim programı kapsamında yaptığım çalışmalarda danışanlarıma aktardığım bir hususu sizinle de paylaşmak istedim. Bir sorunu çözmenin en zor yolları neler olabilir? Birincisi, sürekli olarak soruna odaklanıp başka hiçbir şey düşünmemektir. Diğeri ise hayatımızda yapmak istediğimiz tüm değişiklikleri belli bir konudaki değişimin arkasına park etmektir.

Ne demek istediğimi örneklerle açıklayacağım. Geçen hafta yaptığımız bir seansta danışanım aslında acilen dişçiye gitmesi gerektiğini ama bunu ancak planladığı iş değişikliğinden sonra yapabileceğini söyledi. Biraz daha derine indiğimizde, ailesine daha çok vakit ayırmak istediğini, spora başlamayı ve sigarayı bırakmayı planladığını, bütçe tutmak ve tasarruf yapmak için hazırlık içinde olduğunu, daha çok müzik dinlemek ve kitap okumaya başlamak için bile iş değişikliğini beklediğini öğrendim.

Bahsettiği kariyer değişikliği 1-2 yıldır planladığı ve en az 3 ay sonra gerçekleşebilecek bir konuydu. Tahmin ettiğiniz gibi hayatıyla ilgili irili ufaklı diğer tüm önemli konuları da 1-2 yıldır erteliyordu. Ve bu şekilde davrandığı için sorun neredeyse işin içinden çıkılmaz bir hale gelmişti.

Konuyu bir benzetme ile anlatmak istiyorum. Diyelim ki arabanızın benzini veya aküsü bitti ve bir şekilde en yakın benzinciye kadar itilmesi gerekiyor. Arabanız ne kadar hafif olursa işiniz o kadar kolay olur. Yapmak istediğiniz büyük değişikliği, itilmesi gereken araba olarak düşünebilirsiniz. Arabayı yerinden kıpırdatmak için önce onu hafifletmemiz lazım.

Ana konu ile doğrudan ilgisi olmayan her ne varsa bunları ayrıştırın ve bu konularda minik de olsa bir adım atın. En azından bir yapılacaklar listesi oluşturun ve tarihler belirleyin.

Düzenli beslenmek, sigarayı bırakmak, spora veya rejime başlamak, sağlık kontrolleri yaptırmak, sevdiklerinize daha çok zaman ayırmak, kendiniz için bir şeyler yapmak, bütün bunlar için hayatınızdaki büyük değişimi beklemeyin, bu şekilde işi zorlaştırdığınızı fark edin lütfen.

Benzer bir durum ilişkilerinde değişiklik yapmayı bekleyenler için de geçerli elbette. Bir ilişkiye başlamak, bitirmek veya bir ilişkideki sorunları düzeltmek elbette çok önemli konular. Diğer yandan, kendinizle ilgili yapmayı planladıklarınızı bu değişikliğin gerçekleşmesine endekslemek doğru bir yaklaşım olmayabilir.

Söz ilişkilerden açılmışken bir sorunu çözmenin diğer zor yolundan bahsedebilirim. Diyelim ki yalnızsınız ve bir ilişkiniz olmasını istiyorsunuz. Doğrudan ve sadece bu konuya odaklanmak işinizi zorlaştırır. Maddi sıkıntılar içinde olan ve istediği kadar parası olmayan bir insanın 24 saat bu konuyu düşünmesi işini kolaylaştırmayacaktır. Sürekli aynı konuyu düşünmek aslında normalde rahatça fark edebileceğiniz bağlantıları bile görmemize engel olur.

Hayatınızda yolunda giden neler var, bir süre de bunlara odaklanmayı seçin. Emin olun bir şey kaybetmeyeceksiniz. Doğrudan soruna odaklanmışken aklınıza gelmeyecek pek çok çözümle karşılaşacaksınız.

Yazı yazmak için bilgisayarın başına oturduğunuzu düşünün. Ben bunu sıkça yaşarım. Bir türlü ilham gelmek bilmez. Saatlerce bir sayfa yazamadığım olur. Sonra biraz farklı şeyler yapıp kafamı boşaltmak için mola veririm. Büyük kızımla birlikte bir Walt Disney filmi izlerken bu yazının konusu aklıma geldi. Umarım beğenmişsinizdir.

İlişkiler konusunda anlatmak istediğim bir konu daha var. Kendisiyle mutlu olmayan kişi bir başkasıyla olan ilişkisinde de mutlu olamaz. Bu nedenle koçluk çalışmalarım sırasında bir ilişki üzerinde çalışmak isteyen danışanlarıma önce kendilerini daha yakından tanımalarının ve istedikleri değişiklikleri yapmalarının ilişki konusunda çok yararlı olabileceğini hatırlatırım.

Eğer yazdıklarım aklınıza yattıysa ancak nereden başlayacağınızı tam olarak bilmiyorsanız geçen hafta yayınlamış olduğum “Yüzde Birin Önemi” isimli yazımı tekrar okumanızı önerebilirim.

Sevgi ile, farkındalık ile kalın.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 − 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.